Solidarność wynegocjowała wzrost płac w ArcelorMittal Service Group

Od 51 zł do 77 zł brutto wzrosły płace pracowników spółki ArcelorMittal Service Group (AMSG) w Dąbrowie Górniczej. Kwota podwyżki uzależniona została od aktualnej wysokości ich wynagrodzenia zasadniczego. Wyższe pensje załoga otrzyma wraz z najbliższą wypłatą z wyrównaniem od stycznia.

O wzrost płac w spółce wystąpiła do pracodawcy Solidarność  z ArcelorMittal Poland (AMP), obejmująca zasięgiem swojego działania pracowników AM Service Group. Związkowcy podkreślają, że negocjacje płacowe z zarządem spółki były niezmiernie trudne. – Pracodawca stawiał duży opór. Zasłaniał się trudną sytuacją finansową zakładu. Na początku w ogóle nie chciał słyszeć o podwyżkach. Wzrost zarobków w spółce jest niższy, niż zakładaliśmy, bo osiągnięty został w drodze dość głębokiego kompromisu – mówi Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący Solidarności w AMP.

W pierwszej dekadzie lipca wszystkim pracownikom zostały również wypłacone nagrody uzupełniające w wysokości sześciokrotnej kwoty obecnego wzrostu płac w AM Service Group. To dodatkowy bonus, o który postarali się dla nich związkowcy z AMP. Nagrody zostały powiększone o kwotę wynikającą z indywidualnego wskaźnika procentowego Karty Hutnika każdego pracownika.

Porozumienie płacowe zakłada też, że w tym roku pracownicy, którzy przepracowali cały 2014 rok, otrzymają nagrodę roczną w wysokości 600 zł za wkład pracy w funkcjonowanie spółki w tym okresie. Nagroda wypłacona zostanie w dwóch ratach: wraz z wypłatami za lipiec i sierpień.

– Pod koniec roku wszyscy ludzie z AM Service Group dostaną również dodatkową nagrodę roczną po 100 zł każdy, ale pod warunkiem, że za drugie półrocze spółka odnotuje wskaźnik absencji chorobowej na poziomie niższym lub równym 5 proc. Tu czujemy niedosyt, bo chcieliśmy, aby ta nagroda była wyższa, ale zarząd utrzymywał, że absencja chorobowa przekłada się na wyniki ekonomiczne zakładu – wyjaśnia Lech Majchrzak.

Dąbrowska spółka Arcelor Mittal Service Group zatrudnia blisko 370 osób. Zakład m.in. produkuje części zamienne na potrzeby AMP.

bea
źródło foto:solidarnosc.mittal.net.pl