Solidarność wynegocjowała utrzymanie premii rocznej w Montanie

Średnio po 1400 zł brutto premii rocznej otrzymali w lipcu pracownicy Śląskiej Fabryki Urządzeń Górniczych Montana w Katowicach. W tym roku dodatkowe pieniądze zostały im wypłacone po negocjacjach związkowców z zakładowej Solidarności z pracodawcą. Zarząd spółki rozważał wstrzymanie premii ze względu na trudną sytuację w branży.

Rozmowy płacowe z zarządem firmy rozpoczęły się w czerwcu. – Najpierw zawnioskowaliśmy o podwyżkę dla całej załogi, ale kierownictwo fabryki ogóle nie chciało o niej słyszeć. Wręcz przeciwnie, pracodawca sugerował, że musimy ciąć koszty, bo zakład w pierwszym półroczu odnotował straty – mówi Alfred Gawron, przewodniczący Solidarności w Montanie. W tej sytuacji dla związkowców  najważniejsze było utrzymanie dodatkowych świadczeń, które do tej pory w każdym roku otrzymywali pracownicy. – Negocjacje były bardzo trudne, ale zrobiliśmy wszystko, by  ludzie dostali premię roczną – podkreśla przewodniczący.

Śląska Fabryka Urządzeń Górniczych Montana produkuje m.in. wozy kopalniane i inne urządzenia transportowe dla górnictwa. Zakład zatrudnia ponad 110 pracowników.

bg