Solidar Śląsko Dąbrow

Solidarność wspiera przedsiębiorców

Śląsko-Dąbrowska Solidarność wesprze czwartkowy protest przedsiębiorców przed Sejmem. Protestujący to osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które odprowadzały składki na ZUS od pracy nakładczej, czyli tzw. chałupnictwa.  ZUS domaga się od chałupników zapłaty składek ubezpieczeniowych od biznesu i kwestionuje ich składki za okres nawet 10 lat wstecz.

– W wielu przypadkach te rzekomo zaległe składki wraz z odsetkami to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To są sumy rujnujące drobnych przedsiębiorców – mówi Alina Patoń, jedna z organizatorek protestu. Podkreśla, że prawo pozwalało  chałupnikom, którzy prowadzili równocześnie działalność gospodarczą wybrać jako tytuł ubezpieczenia chałupnictwo. Dzięki temu płacili niższe składki. 

W marcu 2009 roku weszła w życie nowelizacja  ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Od tego dnia chałupnicy mogą płacić składki od pracy nakładczej, o ile podstawa oskładkowania nie jest niższa niż kwota odpowiadająca 60 proc. średniej płacy. – I właśnie od tego momentu ZUS zaczął ścigać drobnych przedsiębiorców za rzekomo zaległe składki. Podczas protestu przed Sejmem będziemy się domagać abolicji i umorzenia rzekomo zaległych składek i odsetek – dodaje Patoń.

–  Prawo nie może działać wstecz. To jest fundamentalna zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać To, co próbuje się zrobić drobnym przedsiębiorcom, którzy padli ofiarą niejasności w polskim systemie prawnym, budzi nasz sprzeciw.  Zawsze stajemy w obronie ludzi, którzy sami są bezbronni wobec bezdusznych mechanizmów biurokratycznych. Dlatego też postanowiliśmy wesprzeć protest przedsiębiorców – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej  

– Drobni przedsiębiorcy nie są członkami związku, ale często to ludzie, którzy nie mogąc znaleźć zatrudnienia jako pracownicy najemni, szli na tzw. samozatrudnienie. Wielu z nich udało się stworzyć nowe miejsca pracy dla innych. Jest naturalne, że Solidarność jako reprezentacja pracowników będzie ich wspierać. Oni są ważnym ogniwem polskiej gospodarki – dodaje szef Śląsko-Dąbrowskiej „S”.

Jak mówi Alina Patoń w Polsce jest około 500 tys. osób, które prowadząc działalność gospodarczą wykonywały jednocześnie prace nakładczą i z tytułu pracy nakładczej opłacały składki ZUS. – I właśnie w imieniu tych pół miliona Polaków będziemy w czwartek protestować przed Sejmem – dodaje Patoń.

Protest przed siedzibą Sejm rozpocznie 28 lipca o godzinie 12.00  Ze naszego regionu do Warszawy wyjeżdża ponad 100  przedsiębiorców. Będą wspierani przez delegacje Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.
 

Dodaj komentarz