Solidarność w Centrum Serwisowym dla Pendolino

W warszawskim Centrum Serwisowym dla Pendolino powstała Solidarność. Do związku zapisała się już blisko jedna trzecia załogi. Opieką pracowników firmy objęła Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Alstom Konstal SA.

–  Pojechaliśmy do Centrum Serwisowego porozmawiać z pracownikami i opowiedzieć im o tym, jak działa nasz związek oraz jakie korzyści przynosi pracownikom przynależność do Solidarności. Zostaliśmy bardzo fajnie i ciepło przyjęci. Niedługo potem wypełnione deklaracje członkowskie zaczęły spływać na adres naszej organizacji – mówi Karol Pluszczyk, przewodniczący Solidarności w Alstom Konstal w Chorzowie.

Na początku kwietnia Solidarność w Alstom Konstal oficjalnie objęła swoją działalnością warszawskie Centrum Serwisowe. – Zarejestrowaliśmy nową organizacje w naszym MOZ i przekazaliśmy informację na ten temat pracodawcy. Uzgodniliśmy też z zarządem zasady współpracy – informuje przewodniczący.

14 kwietnia Solidarność wystąpiła do zarządu Alstom o rozpoczęcie negocjacji dotyczących podwyżek płac dla pracowników warszawskiego zakładu. – W najbliższym czasie chcemy również przeprowadzić wybory w Centrum Serwisowym i w przyszłości stworzyć tam organizację podzakładową. Ważne, aby przedstawiciel Solidarności był tam cały czas na miejscu. O ile wszelkie negocjacje z pracodawcą możemy prowadzić u nas w Chorzowie, to do rozwiązywania codziennych, bieżących problemów potrzebny jest ktoś tam na miejscu. Docelowo chcemy również doprowadzić do podpisania w tej firmie zakładowego układu zbiorowego pracy – wylicza Karol Pluszczyk.

Centrum Serwisowe dla  Pendolino w Olszynce Grochowskiej to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce W jego skład wchodzi m.in. układ torów dojazdowych, zewnętrzna myjnia i hala z pięcioma torami serwisowymi. W hali działają m.in. tokarka podtorowa i  system podnoszenia pociągu.

Centrum zostało uruchomione w kwietniu ubiegłego roku i przekazane do użytkowania Alstomowi, który ma serwisować pociągi przez 17 lat. Obecnie zakład zatrudnia ok. 90 pracowników, docelowo załoga ma liczyć nawet 150 osób.

łk
źródło foto:commons.wikimedia.org/Lichen99