Solidarność domaga się dymisji ministra zdrowia

NSZZ Solidarność zażądał od premier Ewy Kopacz zdymisjonowania nowego ministra zdrowia Mariana Zembali za jego publiczne wypowiedzi kwestionujące prawo pracowników do strajku.

– Jeżeli ktokolwiek z pracowników w moim szpitalu podjąłby strajk, na drugi dzień będzie przeze mnie, dyrektora, zwolniony – powiedział 18 czerwca w stacji TVN nowo powołany szef resortu zdrowia. Przyznał, że pielęgniarki zarabiają za mało, ale nie zamierza prowadzić rozmów „pod szantażem strajków i odejścia od łóżek pacjentów”. Wypowiedź miała miejsce przy okazji rozmowy o strajku pielęgniarek z Wyszkowa.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda skierował pismo do premier Ewy Kopacz, w którym podkreśla, że wypowiedź ministra ocenia jako „świadome   podżeganie   do   łamania   prawa   i   publiczne  zastraszanie pracowników”. Przypomniał, że prawo do strajku to jedno z podstawowych praw obywatelskich, zapisanych nie tylko w polskim prawodawstwie, ale również unijnym i ratyfikowanych przez Polskę konwencjach Międzynarodowej Organizacji Pracy.

pobierz i przeczytaj pełną treść pisma

– Prawo do organizowania się w związkach zawodowych, w tym prawo do strajku są zapisane w Konstytucji RP, a obowiązkiem ministra jest przestrzeganie konstytucji – zwraca uwagę Piotr Duda. – Ta wypowiedź dyskwalifikuje Zembalę nie tylko jako ministra, ale również jako dyrektora publicznej, utrzymywanej przecież za nasze podatki, placówki – ocenia szef związku.

na podstawie komunikat Działu Informacji Komisji Krajowej, ny
www.flickr.com/LukasPlewnia