Solidar Śląsko Dąbrow

Solidarnie pomagamy mieszkańcom Ukrainy

Solidarność prowadzi zbiórkę pieniędzy i darów dla uczestników protestów na Euromajdanie, gdzie w wyniku brutalnej interwencji ukraińskiej milicji ponad 70 osób straciło życie, a wiele zostało ciężko rannych.

Pierwsza transza pomocy zorganizowanej przez związek dotarła na Ukrainę 26 lutego. Dwa lwowskie szpitale otrzymały warte kilkadziesiąt tys. zł leki oraz materiały medyczne niezbędne przy leczeniu ran postrzałowych.  Przygotowywany  jest  kolejny transport darów.
– Na Ukrainę wyjechała grupa, która ma rozeznać rzeczywiste potrzeby w Kijowie i we Lwowie. Kieruje nią Jacek Dutkiewicz, chirurg, posiadający status żołnierza weterana. Pomoc dostosujemy do tego, co uda im się ustalić. Już wiemy, że leki lepiej zakupić na miejscu, dlatego bardzo ważne jest wsparcie finansowe – informuje Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej i szef podkarpackiej „S”. – Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku pomoc do Polski płynęła z różnych stron i nie miała akcentów politycznych. Teraz jest tak samo. Pomagamy Polakom mieszkającym na Ukrainie i Ukraińcom. Oni potrzebują naszego wsparcia – dodaje Majchrowicz.

W jednym ze szpitali w województwie lubelskim przebywa Ukrainiec, który stracił dłoń. –  Do szpitala przyjechał razem z żoną prosto z Euromajdanu. Nie zabrali ze sobą nic. Związkowcy z Solidarności z Tomaszowa Mazowieckiego spotkali się z nimi i zdecydowali, że ubiorą ich od stóp do głów. Takich osób na pewno jest więcej – dodaje Majchrowicz. Zaznacza, że tych, którzy chcą pomagać też przybywa. – Zgłosiła się do nas firma farmaceutyczna, która nieodpłatnie przekaże środki opatrunkowe – mówi Tadeusz Majchrowicz.

Dary dla uczestników protestów na Euromajdanie będą gromadzone w Przemyślu, skąd jest blisko do przejścia granicznego w Medyce. Jednak, jak podkreśla Majchrowicz, zbiórka rzeczy to będzie kolejny etap pomocy, teraz najbardziej potrzebne są pieniądze. Gromadzeniem środków finansowych zajmuje się Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność.

W pomoc Ukraińcom zaangażowała się już wcześniej śląsko-dąbrowska Solidarność. 31 stycznia, dzięki wspólnej akcji ze Stowarzyszeniem Pokolenie, udało się wysłać z naszego regionu na Euromajdan ok. 10 ton darów. Były to przede wszystkim ubrania i ciepłe obuwie, ale także śpiwory, łóżka polowe, konserwy oraz lekarstwa i środki opatrunkowe. Zbiórka tych rzeczy prowadzona była w poszczególnych biurach terenowych „S” i w organizacjach związkowych.

Stowarzyszenie Pokolenie otworzyło również specjalne konto, na które osoby chcące wesprzeć Ukraińców, mogą wpłacać pieniądze. Są one przeznaczane na zakup leków i środków opatrunkowych. Udało się też zorganizować liczącą 8 osób grupę ratowników medycznych, która 22 lutego dotarła z Polski do Kijowa.

ak
Wszystkie osoby, które chcą wesprzeć Solidarność w organizowaniu pomocy humanitarnej dla Ukraińców mogą wpłacać pieniądze na konto: Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 34 1020 2629 0000 9102 0009 1546 z dopiskiem: „UKRAINA”.

 

 

Dodaj komentarz