Solidar Śląsko Dąbrow

Solidarne NIE dla ACTA

Około 3 tys. osób uczestniczyło w manifestacji zorganizowanej w Katowicach pod Urzędem Marszałkowskim przeciwko porozumieniu ACTA. Akcję wsparła kilkudziesięcioosobowa grupa członków Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności ze „skrzydłami husarskimi” i flagami związku.

„ACTA drogą do niewoli. Nie poddamy się kontroli”,  „Wolny internet” , „Nie dla Acta” – takie m.in. hasła widniały na transparentach przyniesionych przez uczestników wiecu. W trakcie manifestacji uczestnicy zakleili sobie usta taśmą, aby pokazać do czego prowadzi zgoda na ten akt prawny.

– ACTA  to umowa pomiędzy państwami, które mają wielkie korporacje zarabiające ogromne pieniądze na prawach autorskich i patentach. ACTA to ograniczenie wolności i kreatywności. Jeśli człowiek wrzuci w internet  fragment wypowiedzi jego komputer może zostać zablokowany bez sądu, jego strona może zostać zablokowana bez sądu. To jest złamanie podstawowych praw zawartych w konstytucji. To jest ograniczenie moje wolności i na to nie mogę się zgodzić – mówił Maciej Smykowski, jeden z organizatorów manifestacji.

– Solidarność była od początku swojego powstania za wolnością słowa i przeciw cenzurze. I tak jest do dziś.  Dzięki internetowi skuteczniej możemy bronić praw pracowników, ratować ich przed zwolnieniami, walczyć o godne płace i piętnować złych pracodawców. I zrobimy wszystko, aby tego narzędzia, jakim jest internet, nam nie odebrano – mówiła podczas manifestacji Justyna Latos, wiceprzewodnicząca Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Maciej Smykowski dziękował  Solidarności za wsparcie. –  Mimo że jest tu tyle młodych ludzie, to jednak wszyscy wiemy, skąd się tutaj wzięliśmy i dlaczego możemy tutaj być . Zwłaszcza, że tutaj też jesteśmy solidarni – podkreślał Smykowski. Manifestanci odpowiedzieli brawami skandując  „Solidarność”.

Inni przemawiający uczestnicy wiecu krytykując  ACTA mówili o próbie wprowadzenia mechanizmów totalitarnych znanych z powieści George Orwella. Mówili o cenzurze, o zamykaniu ust i o inwigilacji internautów. Krytykowali całą klasę polityczną, mimo że na demonstrację przyszli też przedstawiciele zarówno lewicowych, jak i prawicowych partii politycznych. – Nie wierzcie politykom, on się będą chcieli teraz pokazywać, że bronią naszych interesów.  Tak naprawdę już od dawna ich nie bronią, ani nawet nie mają wpływu na rzeczywistość. Media zamiast informować, dezinformują. Jacek Kuroń kiedyś mówił: Nie palmy komitetów, zakładajmy własne, twórzmy własne, wolne media – nawoływał jeden z mówców..

zobacz relację video

Manifestacja trwała około dwóch godzin, miała pokojowy charakter. Został zorganizowana spontanicznie za pomocą Facebooka. Organizatorzy zapowiadają kolejne.

25 stycznia Komisja Krajowa NSZZ Solidarność wezwała rząd do zawieszenia decyzji w sprawie podpisania ACTA oraz żąda przeprowadzenia publicznej debaty nad jego treścią.

– Komisja Krajowa podziela powszechnie formułowane wątpliwości dotyczące właściwej ochrony praw obywatelskich w przypadku podpisania i ratyfikowania porozumienia ACTA. Niedopuszczalny jest brak konsultacji społecznych i publicznej debaty w trakcie prac przygotowawczych nad przyjęciem tak ważnego dokumentu – głosi treść stanowiska Komisji Krajowej.

Dodaj komentarz