Solidar Śląsko Dąbrow

Solidarna Polska wsparła akcję referendalną

Solidarna Polska wsparła prowadzoną przez Solidarność akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie utrzymania obecnych rozwiązań emerytalnych. Już blisko milion Polaków zadeklarowało, że chce mieć możliwość wypowiedzenia się w tej kwestii.

Na ten temat w piątek 27 stycznia przewodniczący Solidarności Piotr Duda oraz szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz rozmawiali ze Zbigniewem Ziobrą, liderem Solidarnej Polski oraz szefem struktur tego ruchu na Śląsku Michałem Wójcikiem.

– Mamy już ponad 950 tysięcy podpisów i z godziny na godzinę sytuacja się zmienia. Ludzie chcą się wypowiedzieć w tak ważnej sprawie, jaką jest wiek przechodzenia na emeryturę – powiedział Piotr Duda. Szef Solidarności zaznaczył, że w najbliższych tygodniach związek będzie kontynuował akcję.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że Solidarna Polska w pełni popiera wniosek Solidarności. – Wszyscy pamiętamy program 50+, który miał aktywizować zawodowo ludzi w tym wieku i zakończył się fiaskiem. Rząd powinien szukać pieniędzy w głębokich kieszeniach, tam gdzie są ogromne zyski, a nie tam, gdzie ludziom nie wystarcza od pierwszego do pierwszego – dodał Ziobro. Zaznaczył, że ogromne zyski, mimo coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej, przynoszą banki oraz zagraniczne hipermarkety, które w Polsce płacą symboliczne podatki. Zdaniem Ziobry zebranie takiej ilości podpisów jest ogromnym sukcesem Solidarności i dowodzi, że rząd podejmuje decyzje, które są sprzeczne z oczekiwaniami społecznymi.

Piotr Duda dodał, że pod wnioskiem podpisują się również osoby, które w ostatnich wyborach głosowały na PO, ponieważ czują się oszukane. Przypomniał, że podczas kampanii wyborczej liderzy tej partii nie zapowiadali tak drastycznych reform. Zdaniem szefa Solidarności ostatnie decyzje rządu, takie jak zapowiedź przedłużenia wieku emerytalnego czy wprowadzenie ustawy refundacyjnej, pokazały, że rząd lekceważy dialog społeczny i nie chce rozmawiać o ważnych sprawach, dotyczących wszystkich Polaków.

Piotr Duda i Zbigniew Ziobro zadeklarowali współpracę w kwestiach społecznych. Rozmowy dotyczyły również współpracy przy europejskiej inicjatywie obywatelskiej w sprawie zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego. Piotr Duda zadeklarował, że Solidarna Polska, która kilka tygodni temu wyszła z tym projektem, może liczyć na wsparcie związku. Solidarność od dawna alarmuje, że wdrożenie pakietu przyniesie podwyżki energii i ciepła, pogorszenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz likwidację wielu miejsc pracy.

Dodaj komentarz