Solidar Śląsko Dąbrow

Słońce ogrzeje i oświetli kościół w Jaworznie

Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie będzie jedną z niewielu polskich świątyń ogrzewaną i oświetlaną energią słoneczną.
Wykorzystanie promieni słonecznych będzie możliwe dzięki instalacji fotowoltaicznej, która zostanie zamontowana na dachu Sanktuarium. Ta unikatowa inwestycja zostanie zrealizowana przy pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który jaworznickiej parafii udzielił pożyczki preferencyjnej w wysokości 535 tys. zł oraz dotacji do 262 tys. zł.
– System będzie się składał m.in. z 312 paneli fotowoltaicznych o powierzchni 1,5 metrów kwadratowych i mocy max 230 W każdy.  Produkowana energia będzie odbierana głównie przez system energetyczny, zasilający do tej pory obiekty Parafii. W sezonie grzewczym pozyskana energia może być wykorzystywana do ogrzewania elektrycznego budynku kościoła – informuje Piotr Biernat, rzecznik prasowy Funduszu.
Podkreśla, że dzięki produkcji energii ze źródeł odnawialnych, znacznemu zmniejszeniu ulegnie emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, głównie dwutlenku siarki, tlenków węgla oraz pyłu. Roczne przychody wynikające
z zastosowania instalacji fotowoltaicznej w obiektach parafialnych wynosić będą ok. 39 tys. zł. Czas zwrotu inwestycji może wynosić nawet 29 lat.
– W Polsce tego rodzaju rozwiązania wciąż są ewenementem. Jednak w Europie instalacje fotowoltaiczne budowane są już coraz częściej. W Niemczech służą do oświetlenia nie tylko ulic
i budynków ale także całych miejscowości. Największa do tej pory elektrownia fotowoltaiczna znajduje się we Włoszech (13MW), ale wkrótce o większej jeszcze mocy powstanie w Hiszpanii (37MW) – informuje WFOŚiGW.
AK

Dodaj komentarz