Solidar Śląsko Dąbrow

Śledztwo w sprawie Praktikera

Prokuratura Okręgowa w Katowicach rozpoczęła śledztwo w sprawie firmy Praktiker Polska. Dramatyczną sytuacją pracowników tej sieci marketów budowlanych zajęła się również Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach. 
 
Postępowanie zostało wszczęte przez katowicką prokuraturę w wyniku zawiadomienia złożonego przez posła i wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika. W ramach śledztwa zbadany zostanie wątek naruszenia przez pracodawce praw pracowniczych w związku z niewypłaceniem należnych wynagrodzeń, a także wątki dotyczące niezgłoszenia w ustawowym terminie upadłości spółki oraz niegospodarności w okresie od 2013 do 2017 roku. – Śledztwo dopiero się rozpoczęło, ale mamy nadzieję, że nie potrwa długo. W naszej ocenie to, że w Praktikerze złamano prawo, jest kwestią niepodlegającą dyskusji – mówi Mariusz Włodarczyk, przewodniczący Solidarności w Praktiker Polska. 
 
7 czerwca sytuacją pracowników Praktiker Polska zajmowało się prezydium WRDS w Katowicach. Zdecydowało, że zawnioskuje do zarządcy spółki, aby zwrócił się on do Wojewódzkiego Urzędu Pracy o uruchomienie środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W ten sposób pracownicy Praktiker Polska mogliby otrzymać w formie zaliczkowej zaległe wynagrodzenia w związku z przewidywaną upadłością firmy. Ponadto Prezydium Rady zwróci się też do sądu o przyspieszenie rozpatrywania wniosków
o upadłość Praktiker Polska. 
 
Pracownicy Praktiker Polska ostatnie wynagrodzenia dostali pod koniec marca. Nie otrzymali też wypowiedzeń, ani świadectw pracy, co pozwoliłoby im szukać nowego zatrudnienia. Solidarność przygotowała dla pracowników wzory pozwów do sądu o odszkodowanie oraz zapłatę zaległego wynagrodzenia. – Pierwszy taki pozew został już rozpatrzony przez Sąd Rejonowy w Będzinie korzystnie dla pracownika. Można się spodziewać, że kolejni pracownicy będą składać pozwy w najbliższych tygodniach – wskazuje Mariusz Włodarczyk. 
 
22 maja pracownicy Praktikera pikietowali przed siedzibą spółki w Dąbrowie Górniczej. Siedziba Praktiker Polska została przeniesiona z Warszawy do Dąbrowy Górniczej  kilka tygodni wcześniej. Jednak pod nowym adresem nie ma nikogo, kto mógłby udzielić pracownikom jakiejkolwiek informacji. Jest tylko skrzynka na korespondencję z nazwą firmy. W ostatnim czasie zmienił się również zarząd firmy. Nowym prezesem został obywatel Ukrainy, z którym pracownikom również nie udało się nawiązać jakiegokolwiek kontaktu.   
 
łk
 

Dodaj komentarz