Solidar Śląsko Dąbrow

Śledzie i cytryny dla Vattenfalla

Śledzie oraz wyciśnięte cytryny przywiozą 8 grudnia pod ambasadę Szwecji w Warszawie związkowcy z Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego. W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko niedotrzymywaniu obietnic przez swojego poprzedniego właściciela – szwedzki koncern Vattenfall. – Będziemy jeść tradycyjną szwedzką potrawę, czyli śledzie i w ten słony sposób pożegnamy się z Vattenfallem. Wyciśnięte cytryny symbolizować będą naszych pracowników, z których szwedzki koncern wycisnął soki, a teraz pozostawił na lodzie – wyjaśnia Danuta Garbusińska, przewodnicząca Solidarności w GZE w Gliwicach. 

Powodem protestu jest niedotrzymanie przez Vattenfall pisemnego zobowiązania o przekazaniu nowemu inwestorowi projektów pakietów socjalnych, opracowanych przez stronę związkową dla poszczególnych spółek GZE. Teraz w odpowiedzi na żądania związkowców dotyczące wypłaty rekompensat dla pracowników firmy za pozbawienie ich ewentualnych gwarancji zatrudnienia, Vattenfall zaproponował 300 tys. zł na fundusze socjalne w spółkach firmy. 

– 300 tys. zł do podziału na wszystkich pracowników GZE, to zaledwie 183 zł brutto na osobę. To jałmużna, a nie rekompensata, bo zostaliśmy pozbawieni możliwości negocjowania z nowym właścicielem, Tauronem Polska Energia, gwarancji zatrudnienia dla naszych załóg. Domagamy się od Vattenfalla, by każdy z pracowników otrzymał adekwatne odszkodowanie. Do 6 grudnia daliśmy Vattenfallowi czas na zmianę propozycji. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi – mówi Danuta Garbusińska, przewodnicząca Solidarności w GZE w Gliwicach.  

Jak informuje Garbusińska, od czasu podpisania we wrześniu przez Tauron wstępnej umowy kupna GZE przedstawiciele Vattenfalla utrzymywali, że przekazali nowemu inwestorowi związkowe projekty pakietów. Podczas pierwszego spotkania z kierownictwem Tauronu strona związkowa została poinformowana, że pakiety nie zostały dołączone do umowy sprzedaży. Przedstawiciele inwestora argumentowali, że takie zobowiązania obniżają cenę spółki, a Tauron za GZE zapłacił aż 4,6 mld zł.

Dodaj komentarz