Solidar Śląsko Dąbrow

Skuteczne działania pocztowej „Solidarności”

Po interwencjach związkowców z „Solidarności” zarząd Poczty Polskiej zawiesił stosowanie niekorzystnych dla listonoszy zasad ewidencjonowania czasu pracy. W efekcie ich wprowadzenia wielu listonoszy wykonywało dodatkową pracę bez wynagrodzenia.

Nowe reguły obowiązywały w czerwcu i w lipcu, i dotyczyły tzw. „rozbiórek”. W ten sposób nazywane jest dostarczanie przesyłek za listonoszy przebywających na urlopach. Obsługa należących do nich rejonów jest dzielona między pozostałych pracowników, którzy równolegle wykonują także swoje normalne zadania. W ocenie związkowców, za tę dodatkową pracę listonosze powinni otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie Wcześniej tak właśnie było.

Jednak jak informuje Bogumił Nowicki, przewodniczący pocztowej „Solidarności” w tym roku pracodawca założył, że część „rozbiórek” nie zostanie potraktowana jak nadgodziny. – W czerwcu i w lipcu liczba nadgodzin przepracowanych przez listonoszy spadła o 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wówczas mówiliśmy o 100 tys. nadgodzin w ramach „rozbiórek”, teraz o 60 tys. To nie oznacza, że listonosze dostarczyli mniej przesyłek, po prostu za część wykonanej pracy im nie zapłacono – zaznacza.

W ocenie przedstawicieli „Solidarności” sytuacja, do jakiej doszło w tym roku pokazała, że w Poczcie Polskiej brakuje rąk do pracy. To efekt zarówno zwolnień grupowych przeprowadzonych przez pracodawcę, jak indywidualnych odejść pracowników. – W okresie wakacyjnym, niektórzy obsługują po dwa rejony. Praktycznie, każdy kto pracuje, musi wziąć jakąś „rozbiórkę”, bo inaczej przesyłki nie zostałyby dostarczone. Pracodawca twierdzi, że zatrudnia wystarczającą liczbę pracowników, ale to nieprawda. Ludzie uciekają, a nowych nie widać. Kto przyjdzie do pracy za takie pieniądze? – mówi Danuta Dyszy, przewodnicząca Organizacji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Chorzowie.

Nowe zasady analizy czasu pracy listonoszy zostały zawieszone do momentu przeprowadzania badania obciążenia pracą, które zostało zaplanowane na październik.

aga