Sieci handlowe znów chcą omijać prawo. „Solidarność” domaga się interwencji PIP

4 sierpnia handlowa „Solidarność” zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy o zwiększenie liczby kontroli w sklepach w zakresie przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. To reakcja na doniesienia, według których już w najbliższą niedzielę część swoich sklepów ma otworzyć Biedronka. W ocenie związkowców będzie to stanowić rażące naruszenie prawa.

– Sieci handlowe znowu próbują omijać ustawę o niedzielnym handlu. Jeśli nie spotka się to ze zdecydowana reakcją Państwowej Inspekcji Pracy, będzie to oznaczało, że żyjemy w państwie z dykty, w którym można bezkarnie łamać prawo i wyzyskiwać pracowników – mówi Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

W wystąpieniu skierowanym do Głównej Inspektor Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko handlowa „Solidarność” zwróciła się o znaczące zwiększenie liczby kontroli sklepów w zakresie przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz niektóre inne dni. Związkowcy zgłosili również postulat, aby kontrole w poszczególnych placówkach handlowych, które naruszają przepisy, były przeprowadzane wielokrotnie, w każdą kolejną niedzielę. – Jednorazowe złamanie zapisów ustawy regulującej handel w niedziele stanowi wykroczenie. Jeżeli sytuacja się powtarza i prawo jest łamane w sposób uporczywy, mamy już do czynienia z przestępstwem, za które grożą znacznie bardziej dotkliwe kary finansowe, sięgające nawet 1 mln zł – tłumaczy Bujara. – Gdy kontrola jest jednorazowa, to właścicielowi sklepu po prostu opłaca się zapłacić 1-2 tys. zł kary i nadal łamać prawo – dodaje przewodniczący.

Do niedawna wiele sieci handlowych otwierało swoje sklepy w niedziele, powołując się na wyjątek w ustawie dotyczący placówek pocztowych. Sklepy oferowały swoim klientom usługę nadawania i odbioru przesyłek i pod tym pretekstem prowadziły działalność handlową w niedziele. W lutym zaczęła obowiązywać nowelizacja przepisów, która ukróciła tę praktykę.

Niektóre sieci podejmują jednak kolejne próby obchodzenia ograniczeń w niedzielnym handlu. Tym razem furtką ma być zapis w ustawie dopuszczający handel w niedziele w zakładach prowadzących działalność kulturalną lub sportową. W sklepach urządzane są „wypożyczalnie sprzętu sportowego”, „kluby czytelnika” czy „wypożyczalnie książek”. Jak wynika z doniesień medialnych, już w najbliższą niedzielę, 7 sierpnia, korzystając z metody „na wypożyczalnie książek”, otworzyć się ma kilkaset dyskontów sieci Biedronka.

łk
źródło foto: wikimedia commons/Henryk Borawski/ CC BY-SA 3.0