Solidar Śląsko Dąbrow

„S” wspiera zimowy wypoczynek dzieci

Fundacja na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego im. Grzegorza Kolosy po raz kolejny wesprze zimowy wypoczynek śląskich dzieci. Z pomocy tej instytucji skorzystają m.in. uczniowie z Jastrzębia-Zdroju oraz z Jaworzna.

Od 20 stycznia dzieci i młodzież z województwa śląskiego mają dwutygodniowe ferie zimowe. W tym roku śląskie dzieci odpoczywają jako pierwsze. Razem z nimi wolne mają też uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego i pomorskiego. Zdaniem Lesława Ordona, przewodniczącego oświatowej Solidarności większość dzieci podczas przerwy od zajęć szkolnych zostanie w domach. – Zdecydowanie mniej dzieci wyjeżdża w czasie ferii zimowych, niż podczas wakacji letnich. To wynika z faktu, że możliwości zorganizowania wypoczynku zimowego są skromniejsze. Wiążą się one przede wszystkim z wyjazdami w góry na narty, a na to stać niewielu rodziców – mówi Lesław Ordon. Podkreśla, że każdego roku szkoły oraz instytucje miejskie przygotowują bogatą ofertę zajęć edukacyjnych i sportowych, z których dzieci chętnie korzystają.

To właśnie do takich dzieci kierowana jest pomoc Fundacji na Rzecz Zdrowia Dzieci i Młodzieży Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. – Ze względów finansowych nie możemy się podjąć organizowania wyjazdów podczas ferii, ale każdego roku wspieramy instytucje, które się zajmują przygotowywaniem akcji w mieście. W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy 4 tys. zł. Pieniądze trafią do biura terenowego NSZZ Solidarność w Jastrzębiu-Zdroju oraz do Szkolnego Klubu Uczniowskiego „Trójka” działającego przy Zespole Szkół nr 3 w Jaworznie – mówi Wioletta Sznapka, kierownik Biura Fundacji.

Danuta Jemioło, kierownik biura terenowego Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju podkreśla, że w ramach akcji „Solidarność Dzieciom 2014” uczniowie będą mogli skorzystać z lodowiska i basenu. – Nasza akcja jest skierowana do podopiecznych ogniska wychowawczego. Biorą w niej również udział uczniowie szkół podstawowych nr 4 i 10, a także dzieci z Osiedla Szeroka. Rada tego osiedla zwróciła się do nas z prośbą o pomoc dzieciakom, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej – wyjaśnia Danuta Jemioło. Dodaje, że część pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup łyżew dla Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu. Z tego sprzętu dzieci będą mogły korzystać również w przyszłości.

Natomiast Szkolny Klub Uczniowski „Trójka” z Jaworzna dzięki wsparciu Fundacji przygotował bogatą ofertę zajęć organizowanych w ramach półkolonii. Obejmuje ona m.in. wyjazd do Parku Wodnego w Krakowie, wyjście do kina i na lodowisko oraz kulig zakończony ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. – Dzieci wezmą również udział w zajęciach komputerowych, w spotkaniu z policjantem. Planowana jest jeszcze jedna wycieczka najprawdopodobniej do Parku św. Mikołaja w Zatorze – dodaje Wioletta Sznapka. „Trójkę” każdego roku wspiera też Solidarność z Południowego Koncernu Węglowego. Przewodniczący zakładowej „S” Waldemar Sopata zapowiada, że w tym roku klub również może liczyć na pomoc tej komisji.

Biuro terenowe NSZZ Solidarność w Rybniku pomaga pracującym rodzicom w zapewnieniu opieki dzieciom w czasie ferii. – Każdego roku wszystkie szkoły i instytucje miejskie przesyłają do nas informacje dotyczące organizowanych przez siebie zajęć edukacyjnych i sportowych. Rodzice o tym wiedzą i szukając najbardziej atrakcyjnej oferty dla swojego dziecka, kontaktują się z nami. Zainteresowanie jest naprawdę spore – mówi Urszula Grzonka, kierownik biura terenowego w Rybniku.

źródło foto: flickr/HomayonZeary/

Dodaj komentarz