„S” wsparła pracowników Zagłębiowskim Centrum Onkologii

– Maski, odzież ochronna i inne środki ochronne są nam cały czas potrzebne. To towar pierwszej potrzeby nie tylko w naszym centrum, ale we wszystkich szpitalach w Polsce. Dziękujemy za wszelkie wsparcie i apelujemy o więcej. Każda tego typu pomoc jest bezcenna –mówi Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca „Solidarności” w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny w Dąbrowie Górniczej.

Dąbrowskie centrum to kolejna placówka służby zdrowia, do której trafiły środki ochronne zakupione przez śląsko-dąbrowską „Solidarność”. Szpital otrzymał maseczki, rękawiczki i kombinezony.

Elżbieta Żuchowicz zaznacza, że mimo zagrożenia epidemicznego, centrum funkcjonuje normalnie. – Szpital nie może wstrzymać leczenia pacjentów z nowotworami i powiedzieć im przyjdzie na chemię za dwa miesiące. Oprócz onkologii działają też inne oddziały szpitalne, m.in. chirurgia i urazówka – dodaje.

Na ochronę pracowników służby zdrowia Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” przeznaczył 100 tys. zł. Wsparcie trafiło do Szpitala Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju. Placówki te otrzymały po ok. 500 par rękawiczek oraz po kilkadziesiąt sztuk ubrań ochronnych i plastikowych przyłbic.

Odzież, środki ochronne i płyn do dezynfekcji przekazano także do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i stacji powiatowych. Środki ochronne zakupione przez śląsko-dąbrowską „S” trafiły również do Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

W pomoc placówkom służby zdrowia zaangażowały się także organizacje zakładowe związku. „Solidarność” z kopalni Budryk w Ornontowicach podjęła decyzję o wsparciu działającego w tej gminie ośrodka zdrowia oraz Szpitala św. Józefa w Mikołowie. Pomoc związku pozwoliła tym placówkom na zakup sprzętu wartego w sumie ok. 15 tys. zł. Natomiast „S” z rybnickiej kopalni Chwałowice doposażyła pralnię Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku w dodatkowe urządzenia oraz w środki piorące.

Z kolei„Solidarność” z ZG Sobieski przekazała Szpitalowi Wielospecjalistycznemu w Jaworznie zmywarko-wyparzarkę. Pomoc trafiła też do pogotowia ratunkowego, które otrzymało w sumie 5 tys. zł od organizacji „S” działających w innych jaworznickich zakładach pracy. Te pieniądze zostały przeznaczone na zakup masek ochronnych, fartuchów i rękawiczek.

aga