Solidar Śląsko Dąbrow

Rząd się wycofał

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strona rządowa wycofała się z przyjęcia w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych wspólnej uchwały w sprawie wprowadzenia w życie zasad pakietu klimatycznego na warunkach podyktowanych przez kraje tzw. „starej piętnastki” . 

– Podczas posiedzenia komisji, które odbyło się przed dwoma tygodniami strona rządowa zgodziła się ze stanowiskiem Solidarności, że wprowadzenie pakietu na takich zasadach jest niekorzystne dla polskiej gospodarki. Uchwała miała stanowić wyraz wspólnego, jednolitego stanowiska rządu, pracodawców i pracowników w tej sprawie. Mogła być mocnym argumentem strony polskiej w działaniach na rzecz interesów naszej gospodarki na forum Unii Europejskiej. Niestety rząd pokazuje, że nie potrafi twardo stanąć w obronie interesów polskiej gospodarki – komentuje Dominik Kolorz, szef górniczej Solidarności.

– Strona rządowa wycofując się z uchwały zaproponowała, aby zamiast tego dokumentu związkowcy i pracodawcy przyjęli tzw. stanowisko partnerów społecznych w sprawie zasad wprowadzania pakietu. Ranga takiego stanowiska będzie jednak dużo niższa niż uchwały Komisji Trójstronnej. Ujmując rzecz w pewnym uproszczeniu wygląda to tak, że rząd przedstawiając na forum unijnym stanowisko partnerów społecznych innymi słowy powie: W kraju naciskają na nas, żeby coś zmienić. Przedstawiając wspólną uchwałę powiedziałby: Strona polska zdecydowanie domaga się zmian w kwestii zasad wprowadzania pakietu. To ogromna różnica – mówi Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Solidarność od dłuższego czasu domaga się, aby strona polska podjęła zdecydowane działania w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego. Przekonuje, że wprowadzanie pakietu na zasadach forsowanych przez „starą piętnastkę”dla Polski oznacza m.in. skokowy wzrost cen energii elektrycznej, a także ciepła i pogorszenie konkurencyjność polskiej gospodarki oraz utratę setek tysięcy miejscy. Polska należy do krajów, które najbardziej tracą na wdrażaniu pakietu.

– Ze stanowiskiem Solidarności zgadzają się organizacje pracodawców. Obawy związku podziela cała grupa ekspertów gospodarczych. Postawa rządu jest dla nas zupełnie niezrozumiała, chyba, że zakłada, iż społeczny bunt po drastycznych podwyżkach cen, energii i ciepła oraz fali zwolnień w polskim przemyśle dotknie już zupełnie inną ekipę polityczną. Ale taki podejście świadczyłoby o ogromnej nieodpowiedzialności. Tu chodzi o przyszłość polskiej gospodarki, a nie polityczne gierki na krajowym podwórku  – podkreśla Dominik Kolorz.

Szef górniczej Solidarności dodaje, że jest coraz mniej czasu na podjęcie skutecznych działań, aby  chronić polskich obywateli przed skutkami niekorzystnych zasad wprowadzenia pakietu. – Będziemy nadal przekonywać rząd do podjęcia tych działań. Dzień objęcia unijnej prezydencji przez Polskę zbliża się wielkimi krokami. I tego dnia, obok organizowanych przez rząd pikników, mogą się też pojawić manifestacje ludzi, którzy nie zamierzają płacić horrendalnego rachunku za nieudolność i nieodpowiedzialność rządzących – dodaje Kolorz.

Dodaj komentarz