Rząd nie realizuje porozumienia, będą protesty

Od początku września w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej zostaną reaktywowane komitety protestacyjno-strajkowe. W październiku rozpocznie się pogotowie strajkowe we wszystkich spółkach górniczych i prawdopodobnie w innych branżach w naszym regionie – takie decyzje zapadły podczas posiedzenia Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, które odbyło się 25 sierpnia w Katowicach.

Decyzja MKPS została podjęta po analizie wykonania porozumienia podpisanego 17 stycznia 2015 roku przez górnicze związki zawodowe i stronę rządową. – Z przykrością stwierdzamy, że mamy tu do czynienia za paradą oszustów. Porozumienie zostało zrealizowane w niespełna 25 proc. Zasadnicze jego elementy dotyczące powołania Nowej Kompanii Węglowej oraz znalezienia inwestorów dla kopalni Brzeszcze i Makoszowy nie są i najprawdopodobniej nie zostaną wykonane – powiedział Dominik Kolorz.

Szef śląsko-dąbrowskiej „S” poinformował, że MKPS nie zamierza już rozmawiać ze stroną rządową. Oczekuje natomiast realizacji uzgodnień z 17 stycznia. – Tak jak nie negocjuje się z terrorystami, tak nie rozmawia się z oszustami. Czas realizacji zapisów porozumienia dla kopalni Brzeszcze już minął, a dla Kompanii Węglowej minie za kilka dni. Całą odpowiedzialność za to, co dzieje się i co będzie się dziać na Śląsku, ponosi rząd – zaznaczył Dominik Kolorz.

Podkreślił, że w dramatycznej sytuacji znajduje się obecnie zarówno Kompania Węglowa, jak  i pozostałe spółki górnicze. –  Największym zagrożeniem nie tylko dla KW, ale również dla JSW i KHW jest kwestia utrzymania płynności finansowej. Istnieje olbrzymie zagrożenie, że wypłaty wrześniowe mogą być ostatnimi w tym roku. To wiąże się z decyzjami poprzednich zarządów tych spółek, ale też z brakiem zainteresowania i decyzyjności ze strony właściciela, czyli Skarbu Państwa. Zarówno w przypadku spółek węglowych, jak i spółek energetycznych, które miały współtworzyć projekt Nowej Kompanii Węglowej i nowego polskiego górnictwa – podkreślił szef śląsko-dąbrowskiej „S”.

MKPS zdecydował, że od początku września rozpocznie się akcja protestacyjno-informacyjna. W kopalniach i zakładach górniczych Kompanii Węglowej reaktywowane zostaną komitety protestacyjno-strajkowe. Z kolei 7 września we wszystkich spółkach węglowych zostaną przeprowadzone masówki informacyjne dla załóg. – We wrześniu rozpoczniemy akcję informacyjną skierowaną do społeczeństwa, w szczególności na Śląsku. W czasie zimowych protestów otrzymaliśmy od społeczeństwa olbrzymie poparcie. Cały Śląsk liczył, że to porozumienie zostanie dotrzymane – mówił przewodniczący.

W październiku ma zostać ogłoszone pogotowie protestacyjno-strajkowe we wszystkich spółkach górniczych oraz prawdopodobnie także w innych branżach w naszym regionie. – Porozumienie z 17 stycznia dotyczyło nie tylko kopalń, ale też m.in. Bumaru-Łabędy i przemysłu energochłonnego. Te zapisy również nie zostały zrealizowane lub zostały zrealizowane tylko częściowo – wskazał Kolorz.

Przedstawiciele MKPS zapowiedzieli też, że najprawdopodobniej w październiku zostanie zorganizowana akcja protestacyjna w Warszawie. Nie podali jednak szczegółowych informacji dotyczących daty i charakteru planowanego protestu. Decyzję w tej sprawie zostaną podjęte w późniejszym terminie.

łk