Solidar Śląsko Dąbrow

Ruszył podziemny protest w kopalni Ziemowit

W kopalni Ziemowit w Lędzinach część górników nie wyjechała na powierzchnię po nocnej zmianie. Ok. godziny 14.00, po zakończeniu pracy na porannej zmianie, do protestu mają przyłączyć się górnicy z kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. To oznacza, że protest będzie prowadzony już we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej. Przygotowania do akcji protestacyjnej rozpoczęły się też w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym. 
 
W Ziemowicie pod ziemią protestuje obecnie kilkunastu górników. Po najliczniejszej porannej zmianie do protestu dołączy kolejna grupa. Łącznie pod ziemią akcję protestacyjną prowadzi ponad 2 tys. górników. Na powierzchni protestują pracownicy przeróbki mechanicznej węgla i administracji. W miastach, w których kopalnie mają zostać zamknięte, odbędą się dzisiaj kolejne pikiety i blokady dróg organizowane przez mieszkańców. 
 
W kopalni Brzeszcze w podziemnym proteście uczestniczy ok. 800 górników. Podobna liczba pracowników protestuje na powierzchni. Przed kopalnią stoi namiotowe miasteczko. Najprawdopodobniej ok. godziny 10.00 przeprowadzona zostanie kolejna blokada ronda w pobliżu kopalni. Ulicami Bytomia w późnych godzinach popołudniowych przejdzie marsz mieszkańców miasta w obronie kopalni. Jego uczestnicy przejdą spod Ruchu Bobrek pod Ruch Centrum, a następnie przemaszerują do centrum miasta. Pikiety wsparcia dla górników mają być też organizowane w Rudzie Śląskiej. W kopalni Sośnica-Makoszowy 5 osób prowadzi głodówkę.  
 
Przygotowania do akcji protestacyjnych rozpoczęły się w JSW i KHW. Od rana w kopalniach tych spółek związkowcy organizują masówki informacyjne dla pracowników. 
 
łk
źródło foto: commons.wikimedia.org/MarcinSzala
 

Dodaj komentarz