Solidar Śląsko Dąbrow

Ruszył nabór wniosków do programu „Dobry start”, czyli 300+

Od 1 lipca rodzice uczniów mogą składać wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej sumą 300 zł dla każdego uczącego się dziecka. Do 6 lipca złożono blisko 1 mln wniosków.

W tegorocznej edycji programu „Dobry start”, nazywanym potocznie „300 plus” wnioski można składać wyłącznie online, a obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice nie będą mogli wybrać formy wypłaty gotówkowej, pieniądze trafią w formie przelewu na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy. Wcześniej wypłatę środków z programu „Dobry start” obsługiwały gminy, wnioski można było składać w formie papierowej i istniała otrzymania gotówki.

– Statystyki pokazują, że zmiana w programie „Dobry start”, którą wprowadziliśmy, jest krokiem w dobrym kierunku i odpowiedzią na realne potrzeby współczesnych rodziców – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. – Weszliśmy tym samym już na dobre na drogę digitalizacji usług społecznych i będziemy nią podążać – dodała. Podobnie jak w poprzednich latach zdecydowana większość, bo ok. 71 proc wnioskujących składa dokumenty poprzez bankowość elektroniczną , ok. 21. proc. rodziców wybiera platformę PUE ZUS, a 8 proc. korzysta z portalu Emp@tia.

Jak zapewniają przedstawiciele ministerstwa, inna zmiana w programie, czyli przekazanie obsługi „Dobrego startu” z samorządów do ZUS przyniesie z kolei poważne oszczędności budżetowe. Według szacunków resortu w latach 2021-2031 koszty obsługi programu „Dobry start” mają być niższe o blisko 488 mln zł.

Wnioski w ramach programu „Dobry start” można składać do 30 listopada. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Program „Dobry start” został wprowadzony w lipcu 2018 roku, jest niezależny od dochodów rodziny. To 300 zł na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami do 24 roku życia. W 2020 roku wsparciem z programu „Dobry start” objętych było 4,4 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono już 4,1 mld zł, ok. 1,4 mld zł rocznie.

oprac. ny
źródło foto: pixabay.com/CC0