Solidar Śląsko Dąbrow

Ruszają rozmowy płacowe w PGG

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej na 29 sierpnia zaprosił reprezentantów central związkowych na spotkanie dotyczące płac w firmie w IV kwartale tego roku i w roku 2020. To odpowiedź na wystąpienie strony związkowej z dnia 1 sierpnia, w którym przedstawiciele strony społecznej sformułowali 4 postulaty dotyczące płac. 
 
– Kwestia wzrostu płac w kopalniach naszej spółki wymaga pilnego uregulowania. Bierność zarządu w tej sprawie działa na niekorzyść naszej firmy. W ciągu ostatnich miesięcy blisko setka osób odeszła z naszych kopalń do kopalń innej spółki węglowej, bo tam po prostu zarobią dużo więcej – mówi Artur Braszkiewicz, wiceprzewodniczący Solidarności w PGG. – Wbrew opowieściom o astronomicznych zarobkach w naszych kopalniach, ludzie widzą, ile faktycznie dostają co miesiąc. To potęguje coraz gorsze nastroje i coraz większą presję płacową – dodaje Braszkiewicz. Zwraca też uwagę, że właśnie z powodu zarobków coraz mniej jest chętnych do nauki zawodu górnika i pracy w kopalniach.
 
Zarząd Polskiej Grupy Górniczej w skierowanym 23 sierpnia zaproszeniu do rozmów, będącym zarazem odpowiedzią na zgłaszane przez stronę społeczną postulaty, zaznaczył, że 1 sierpnia wypłacił pracownikom nieplanowane wcześniej dodatkowe wynagrodzenie wynoszące w sumie 75 mln zł.  – W tak dużej firmie jak nasza każda  suma związana z wypłatami dla całej załogi wygląda imponująco, ale jeśli podzielić to na przeszło 40 tys. osób, to już nie wygląda to na wygraną w totolotka. Poza tym załoga przede wszystkim oczekuje wzrostu comiesięcznych zarobków, a nie jednorazowych nagród – zaznacza wiceprzewodniczący.
Podkreśla, że nie spodziewa się, aby rozmowy związków z zarządem 29 sierpnia przyniosły jakieś przełomowe ustalenia. – To pierwsze spotkanie. Mam jednak nadzieję, że uda nam się nakreślić ramy i harmonogram kolejnych rozmów, których owocem będzie dobre porozumienie, dobre dla załogi i dobre dla naszej firmy – dodaje Braszkiewicz.
 
W piśmie skierowanym do zarządu  PGG 1 sierpnia strona związkowa domaga się podwyżek płac od 2020 roku o 12 proc.,  przedłużenia zapisów porozumienia z kwietnia 2018 roku w sprawie dopłat do dniówek w wysokości od 18 do 32 złotych, włączenia tego tzw. dodatku gwarantowanego z ubiegłorocznego porozumienia do sumy, na podstawie której naliczane będą nagroda barbórkowa i czternastka oraz wypłacenia pracownikom PGG rekompensaty za listopad i grudzień 2019 roku. 
 
ny
 

Dodaj komentarz