Solidar Śląsko Dąbrow

Rusza referendum strajkowe na kolei

We wszystkich zakładach kolejowej spółki Przewozy Regionalne rusza referendum strajkowe. Kolejarze odpowiadają na pytanie, czy są gotowi przystąpić do strajku generalnego w walce o podwyżki płac. Głosowanie potrwa do 15 lipca.

– Dziś są tworzone komisje referendalne. Natomiast fizycznie z głosowaniem ruszamy od 11 lipca. Do 18 lipca wyniki mają trafić do komitetu protestacyjno-strajkowego w Warszawie -mówi Teresa  Błazucka, wiceprzewodnicząca Solidarności w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych.

– Strajk generalny to ostateczność, ale musimy być na to przygotowani. Dlatego wykonujemy kolejne kroki przewidziane przez ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. We wtorek odbył się strajk ostrzegawczy. Teraz ruszyło referendum strajkowe. Jednocześnie druga strona deklaruje wolę rozmów i liczymy, że mimo wielu różnic uda się nam dojść do porozumienia i uniknąć strajku generalnego – mówi Henryk Grymel, szef kolejarskiej Solidarności.

Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest ok. 13 tys. pracowników spółki Przewozy Regionalne. Aby wynik referendum był ważny musi w nim wziąć udział ponad 6,5 tys. osób. – Referendum na kolei, ze względu na specyfikę pracy w tym zawodzie, wygląda inaczej niż w zakładach innych branż, gdzie pracownicy przychodzą na cechownie lub do siedziby komisji zakładowej, aby oddać swój głos. U nas komisje referendalne przychodzą do pracowników z urnami, np. do punktów zbornych drużyn konduktorskich i w ten sposób pracownicy mogą wziąć udział w głosowaniu – wyjaśnia Henryk Grymel.

Związki zawodowe działające w spółce domagają się 280 zł brutto podwyżki. Tymczasem zarząd firmy zaproponował wzrost wynagrodzeń o 130 zł od października. – Propozycja zarządu jest po prostu żenująca. W PR nie było podwyżek od 3 lat. Pracownicy zarabiają o wiele mniej niż ich koledzy na tych samych stanowiskach w innych spółkach kolejowych, np. średnie zasadnicze wynagrodzenie maszynisty kolejowego wynosi 1400 – 1600 zł brutto – informuje Stanisław Kokot, rzecznik prasowy kolejarskiej Solidarności.
 

Dodaj komentarz