Rozpoczęły się rozmowy ostatniej szansy

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęły się rozmowy pomiędzy delegacją rządową a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym.Od efektów tych rozmów zależy, czy będzie strajk generalny w regionie.

– Tak jak wczoraj miliony ludzi oczekiwały na biały dym z Kaplicy Sykstyńskiej, tak dzisiaj tysiące pracowników na Śląsku czeka na biały dym z urzędu wojewódzkiego – powiedział przed rozmowami szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. – Jesteśmy pełni dobrej woli, chcemy się porozumieć, rozmowy traktujemy bardzo poważnie, niestety wygląda na to, że druga strona przyjechała jakby tylko w odwiedziny – dodał, zaznaczając, że świadczy o tym chociażby zaproponowany przez stronę rządową czas czwartkowych rozmów, ograniczony tylko do 2,5 godziny, co może świadczyć o tym, że strona rządowa nie zakłada porozumienia.

W spotkaniu ze strony rządowej biorą udział m.in. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz  minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.  Są również przedstawiciele pracodawców z naszego regionu. Gospodarzem jest wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Pierwsze spotkanie komitetu z delegacją rządową odbyło się 30 stycznia. Uzgodniono wówczas powołanie pięciu trójstronnych zespołów roboczych, które omawiały propozycje rozwiązań problemów przedstawionych w związkowych postulatach. W lutym i w marcu odbyło się kilka rund spotkań tych zespołów. Podczas czwartkowe spotkania mają zostać podsumowane wynik prac tych zespołów.