Rozpoczęły się 31. urodziny Solidarności
W Jastrzębiu Zdroju rozpoczęły się obchody 31. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. – Porozumienia społeczne zawarte 31 lat temu zapoczątkowały drogę do wolności, zapoczątkowały Niezależny Samorządny Związek Zawodowy NSZZ Solidarność. Dzisiejsze obchody, mimo że są uroczyste, będą miały inny charakter, charakter bardziej wesoły, charakter mniej uroczysty. 31. lat temu podpisaniem umów społecznych społeczeństwo odniosło zwycięstwo. Zapoczątkowało drogę do wolności – powiedział podczas uroczystości pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarność.
Podkreślił, że jeszcze nie wykonaliśmy zadania powierzonego nam 31 lat temu. – Solidarność w dalszym ciągu jest potrzebna w Polsce robotnikom i wszystkim ludziom pracy. Wszyscy ci, którzy kazali nam kiedyś zwinąć sztandary, myślę, że się pomylili – podkreślił Dominik Kolorz.
– Dzisiaj wiele mówi się o Solidarności w Polsce i w Europie. Najlepiej tę ideę rozumieli polscy robotnicy 31 lat temu i dlatego tu dzisiaj jesteśmy – mówił w Jastrzębiu Zdroju Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność . – Ważne jest, aby wypełnić to dziedzictwo – podkreślił szef związku.
Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego abp Damiana Zimonia. odprawiona w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju (tzw. kościół „na górce”).
– Porozumienie Jastrzębskie było niewątpliwie uwieńczeniem wielkiego zbiorowego wysiłku polskiego społeczeństwa, które odmówiło życia w klimacie kłamstwa i absurdalnej propagandy, poniżania i braku godności – przypomniał ks. prałat Marek Szkudło podczas homilii wygłoszonej w trakcie mszy.
Po mszy członkowie Solidarności, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska, straży i policji złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego. Nie było przemówień. Został jedynie odczytany list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do uczestników obchodów. Odczytał go doradca prezydenta Jan Lityński.
– Polska wyrosła z buntu robotników, tych właśnie ludzi, którym państwo odebrało realną reprezentację, faktyczne prawa i wobec których zachowywało się wyjątkowo brutalnie. Dziękuję Śląsko-Dąbrowskim strukturom NSZZ Solidarność za codzienną troskę o przestrzeganie praw pracowniczych w wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej – napisał prezydent RP.
O 18.00 na placu przed kopalnią Zofiówka rozpoczął się plenerowy koncert i piknik. Na scenie wystąpią kolejno: blues-rockowa grupa Cool z Pszowa, towarzysząca Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności podczas manifestacji w maju i w czerwcu katowicka grupa Friday Feeling Band, Kabaret Młodych Panów z Rybnika oraz zespół Carrantouhill. Na zakończenie imprezy, ok. godz. 22.00 odbędzie się pokaz sztucznych ogni.