Solidar Śląsko Dąbrow

Rozpoczął się strajk w Gimplaście

Kilkadziesiąt osób bierze udział w strajku w spółce Gimplast w Sosnowcu. Akcja rozpoczęła się w poniedziałek 12 października o godz. 6.00 rano. Jak zapowiadają pracownicy firmy, protest będzie kontynuowany do momentu podpisania przez pracodawcę porozumienia płacowego. 
– Strajk został rozpoczęty przez pracowników pierwszej zmiany. Będzie miał charakter rotacyjny – mówi Izabela Będkowska, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Bitron Poland w Sosnowcu, która zasięgiem swojego działania obejmuje także Gimplast.
Pracownicy nie zostali wpuszczeni do środka zakładu, dlatego protest odbywa się na zewnątrz.  – Ludzie stoją w deszczu i czekają, żeby pracodawca rozpoczął jakiekolwiek rozmowy. Wiedzą, o co walczą i nie poddają się – podkreśla przewodnicząca.

Protestujący domagają wprowadzenia w firmie dodatku stażowego oraz podwyższenia płac zasadniczych o 350 zł brutto. Te postulaty „S” przedstawiła pracodawcy jeszcze w zeszłym roku, ale przez wiele miesięcy nie udało się osiągnąć porozumienia. 22 września w firmie zorganizowano referendum strajkowe, podczas którego załoga opowiedziała się za taką formą protestu.
Gimplast produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. W firmie zatrudnionych jest 150 osób.
aga

Dodaj komentarz