Solidar Śląsko Dąbrow

Rozmowy płacowe w Bowimie

Związkowcy z Solidarności działającej w spółce Bowim w Sosnowcu domagają się podwyższenia płac zasadniczych wszystkich pracowników firmy o kwotę 200 zł brutto. Podkreślają, że wynagrodzenia zasadnicze od 2011 roku stoją w miejscu, tymczasem w zeszłym roku zakład wypracował rekordowe zyski, którymi pracodawca powinien podzielić się z załogą.

Pierwsze rozmowy między przedstawicielami Solidarności i zarządu Bowimu dotyczące wzrostu wynagrodzeń odbyły się 20 marca. – Postulat płacowy przedstawiliśmy w styczniu, ale pracodawca przez ponad dwa miesiące zwlekał z rozpoczęciem rozmów. Z przebiegu pierwszego spotkania wynika, że negocjacje będą bardzo trudne. Przedstawiciele zarządu zaprezentowali wyliczenia, które wskazują, że średnia płaca w firmie wynosi ok. 4,2 tys. zł brutto i nie zgodzili się na podwyżki – mówi Mieczysław Czarnecki, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność ArcelorMittal Poland w Sosnowcu, która zasięgiem swojego działania obejmuje także spółkę Bowim.

W ocenie związkowców z Solidarności wyliczenia zaprezentowane przez pracodawcę uwzględniają godziny nadliczbowe, w rzeczywistości płace są znacznie niższe. – Te dane zostały uśrednione, niektórzy pracownicy w ciągu roku wyrabiają nawet 300 godzin nadliczbowych. Gdyby nie to, ich wynagrodzenia byłyby niższe nawet o 25 proc. Dlatego domagamy się podwyżek płac zasadniczych, które stoją w miejscu od 2011 roku – wyjaśnia przewodniczący zakładowej Solidarności. Podkreśla, że w zeszłym roku spółka osiągnęła rekordowe przychody. – Z informacji przekazywanych przez przedstawicieli zarządu do mediów wynika, że w 2017 roku przychody wyniosły 1,2 mld zł i były najwyższe od ponad 20 lat. Pracownicy mają udział w tym sukcesie i oczekują, że pracodawca podzieli się z nimi zyskami. Prezes Bowimu zapowiedział inwestycje, które pozwolą na zwiększenie mocy logistyczno-załadowczych. Dobrze, że myśli o rozwoju firmy, ale pracowników nie powinien pomijać. Mamy nadzieję, że podczas dalszych rozmów weźmie to pod uwagę – zaznacza związkowiec.

Spółka Bowim zajmuje się dystrybucją stali i wyborów stalowych. Firma zatrudnia ok. 180 osób.

aga
źródło foto: china-steelpipes.com

Dodaj komentarz