Solidar Śląsko Dąbrow

Rocznica tragedii w kopalni Wujek-Śląsk

W kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej, w drugą rocznicę katastrofy górniczej, w wyniku której zginęło 20 górników a kilkudziesięciu zostało ciężko rannych, odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary tragedii.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kopalnianej cechowni w intencji ofiar katastrofy z 18 września 2009 roku oraz ich rodzin. Nabożeństwo, w którym uczestniczyły rodziny zabitych górników oraz poszkodowani w wypadku, a także górnicy z kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz samorządowych i państwowych poprowadził  biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Józef Kupny.

– Ta górnicza tragedia jest sygnałem do zwrócenia jeszcze większej uwagi na problemy górnictwa, do podjęcia jeszcze większego wysiłku na rzecz polepszenia bezpieczeństwa warunków pracy w górnictwie. Jest wezwaniem do takich działań, do takich przekształceń gospodarczych, które nie tracą z oczu dobra człowieka pracy. Na pewno ta ofiara nas do tego zobowiązuje – powiedział podczas homilii biskup Józef Kupny.

Tuż po godzinie 10.00 Damian Wicik, jeden z górników rannych w wyniku wybuchu metanu na kopalni Wujek Śląsk, odsłonił pomnik upamiętniający ofiary katastrofy – Pomnik nie został postawiony tylko dla tych dwudziestu, którzy zginęli. To jest pomnik dla wszystkich, którzy zginęli w górniczych katastrofach – powiedział górnik po uroczystościach.

Odsłonięty w niedzielę monument, który stanął przed kopalnią, tworzą dwa blisko trzymetrowe granitowe obeliski. Przestrzeń miedzy nimi układa się w postać górnika, co ma symbolizować pustkę, która pozostała po ofiarach katastrofy. Na jednej z granitowych brył zawisła również tablica z imionami i nazwiskami.

Dodaj komentarz