Solidar Śląsko Dąbrow

Reprezentanci MKPS spotkają się z wicepremierem

Przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego otrzymali dziś zaproszenie na rozmowy od wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Do spotkania ma dojść 30 stycznia w Katowicach. – Dobrze, że przedstawiciele rządu dostrzegli wreszcie potrzebę rozmowy z MKPS. Mam nadzieję, że po tym spotkaniu będziemy mogli powiedzieć, że udało się zrobić pierwszy krok we właściwym kierunku. Właściwy kierunek to oczywiście dążenie do realizacji naszych postulatów – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dabrowskiej Solidarności.

Dziś podczas roboczego spotkania przedstawiciele MKPS ustalili harmonogram akcji referendalnej w najbliższych tygodniach, a także podjęli decyzję o poszerzeniu listy postulatów o kolejny, szósty punkt, który dotyczy sytuacji w oświacie.  MKPS domaga się: „zaprzestania likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy”.

Od 10 stycznia trwają referenda strajkowe w górnictwie, energetyce i ciepłownictwie. W części spółek już się zakończyły, w innych trwają bądź rozpoczną się w tym tygodniu. 15 stycznia rusza m.in. referendum w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz w zakładach energetycznych należących do Grupy Tauron. – Jeśli chodzi o Tauron, głosować będą nie tylko pracownicy z przedsiębiorstw z naszego województwa, ale również z pięciu innych województw, w których znajdują się zakłady należące do Grupy Tauron – informuje Dominik Kolorz.

15 stycznia ruszają też referenda w zakładach niezrzeszonych w strukturach branżowych, w tym  m.in. w placówkach  należących do samorządów. 21 stycznia rozpoczyna się referendum w zakładach branży motoryzacyjnej oraz w oświacie. 28 stycznia w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej i w Tramwajach Śląskich, a także w służbie zdrowia. 11 lutego ruszają głosowania w zakładach zaplecza górniczego. Przewidywany termin zakończenia głosowań to 20 lutego.
 

Dodaj komentarz