Solidar Śląsko Dąbrow

Regionalne obchody 40. urodzin „Solidarności”

Regionalne obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” będą miały znacznie skromniejszy wymiar, niż pierwotnie planowano. Z uwagi na epidemię COVID-19 większość rocznicowych imprez i uroczystości musiała zostać odwołana.
Urodziny „Solidarności” na Śląsku i w Zagłębiu miały być niezwykle huczne. W głównym punkcie obchodów – wielkim koncercie na Stadionie Śląskim w Chorzowie z udziałem gwiazd z Polski i zagranicy miało uczestniczyć 50 tys. osób. – Te plany pokrzyżowała epidemia. Musieliśmy podjąć decyzję o odwołaniu koncertu oraz wielu innych wydarzeń, które miały być częścią rocznicowych obchodów – mówi Dariusz Gierek wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
Centralne uroczystości w regionie odbędą się 3 września w rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. O godz. 8.00 delegacje prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego „S” i „Solidarności” z kopalni Zofiówka złożą kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego mieszczącym się na placu im. Tadeusza Jedynaka w Jastrzębiu-Zdroju.
O godzinie 10.00 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona zostanie uroczysta, koncelebrowana msza święta pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca z udziałem m.in. sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego i Porozumienia Katowickiego.
Następnie uczestnicy obchodów przejadą do Zabrza, gdzie o godz. 12.30 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Pogoń” rozpocznie się uroczysta Nadzwyczajna Sesja Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Na jubileuszowe obrady zostali zaproszeni wszyscy członkowie Zarządu Regionu począwszy od 1980 roku. – Nie ma znaczenia, czy któraś z tych osób jest dziś nadal blisko naszego związku, czy też wybrała inną drogę. W tym dniu chcemy być razem, tak jak razem byliśmy 40 lat temu – mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
Na uroczystą sesję WZD zostali również zaproszeni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Zaproszenia otrzymali m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie wszystkich klubów zasiadających w Sejmie. – Rocznica narodzin „Solidarności” powinna być tym co łączy, a nie dzieli. U nas w śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zawsze wyznawaliśmy tę zasadę. Na co dzień możemy się różnić, różnie rozkładają się nasze sympatie polityczne, ale nikogo nie dyskryminujemy za to, że głosuje na partię X czy Y – podkreśla Dominik Kolorz.
Podczas uroczystej sesji Walnego Zebrania Delegatów, obok wystąpień zaproszonych gości odbędzie się również premierowa projekcja filmu pt. 40 lat śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
łk

Dodaj komentarz