Solidar Śląsko Dąbrow

Referendum w Denso

W tyskiej firmie Denso Thermal Systems produkujacej podzespoły dla Fiata trwa referendum strajkowe. Zakładowa Solidarność domaga się 500 zł podwyżki dla każdego pracownika. 20 kwietnia w spółce rozpoczął się spór zbiorowy na tle płacowym. GŁosowanie ruszyło w czwartek. Z uwagi na to, że pracownicy mogą brać w nim udział jedynie w trakcie 20-minutowej przerwy śniadaniowej, referendum zakończy się dopiero po długim weekendzie.

– Zainteresowanie załogi jest bardzo duże. Do tej pory przeprowadziliśmy głosowanie na dwóch zmianach. W niektórych wydziałach, sądząc po listach, w referendum wzięło już udział ponad 90 proc. załogi. Myślę, że już teraz ogólna frekwencja przekroczyła 50 proc. – mówi Mateusz Gruźla, przewodniczący Solidarności w Denso Thermal Systems.

Na karcie do głosowania pracownicy odpowiadają na pytanie dotyczące poparcia postulatów płacowych Solidarności oraz przeprowadzenia akcji strajkowej, jeżeli postulaty te nie zostaną spełnione. – To chyba pierwsze referendum w historii naszego zakładu, ale ludzie wiedzą, że jeżeli nie zagłosują, to sami sobie zrobią krzywdę – ocenia szef związku w firmie kooperującej z Fiatem.

W czasie dotychczasowych negocjacji w ramach sporu zbiorowego kierownictwo spółki odpowiedziało na postulaty płacowe strony społecznej propozycją średniej podwyżki o 150 zł brutto oraz wprowadzeniem premii frekwencyjnej w wysokości 80 zł.  – To w najmniejszym stopniu nie zaspokaja oczekiwań załogi. Większość pracowników produkcyjnych dostałaby ok 120 zł brutto. Dodatkowo w naszej firmie ok. 200 pracowników ma umowy na czas określony, a co za tym idzie niższe stawki, więc dostaliby jeszcze mniej. Także dodatek frekwencyjny jest naszym zdaniem nie do zaakceptowania. Nie można karać pracownika za to, że zachorował, bo to przecież nie zależy od niego. Taki dodatek funkcjonował u nas w nieco innej formie w zeszłym roku, co poskutkowało tym, że ludzie przychodzili do pracy na antybiotykach, żeby nie stracić premii. Od oceniania stanu zdrowia pracowników jest lekarz i Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie pracodawca – zaznacza Gruźla.

Denso Thermal Systems produkuje deski rozdzielcze oraz podzespoły do wszystkich modeli samochodów produkowanych w Fiat Auto Poland. Spółka zatrudnia ok 500 osób. Średnie zarobki pracowników produkcyjnych wynoszą ok 1600 – 1700 zł netto.

Dodaj komentarz