Referendum strajkowe w Hucie Pokój

9 kwietnia w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej rozpoczęło się referendum strajkowe. Podczas głosowania pracownicy zdecydują, czy są gotowi przystąpić do strajku, by zrealizowany został postulat płacowy przedstawiony przez związki zawodowe. Dotyczy on podwyżek w wysokości 300 zł netto dla pracowników huty i spółek zależnych.

Jak informuje Joachim Kuchta, przewodniczący zakładowej Solidarności, w ciągu trzech dni przedstawiciele organizacji związkowych dotrą z urnami do wszystkich pracowników huty i spółek. Osoby zatrudnione na pierwszej zmianie będą miały możliwość zagłosowania podczas przerw śniadaniowych. Pracownicy drugiej zmiany będą głosowali przed rozpoczęciem pracy, a trzecia zmiana po jej zakończeniu. – Referendum cieszy się dużym zainteresowaniem. Ludzie cały czas dzwonią i dopytują, kiedy będą mogli głosować – mówi Joachim Kuchta.

Jeśli większość pracowników powie w głosowaniu: „Tak”, wówczas w zakładzie przeprowadzony zostanie strajk ostrzegawczy. – Nie wykluczamy także innych form protestu, m.in. kolejnych pikiet przed siedzibą zakładu, a w ostateczności także strajku generalnego – dodaje przewodniczący.

Referendum zakończone zostanie 11 kwietnia. W sumie w Hucie Pokój i w spółkach zależnych: Euroserwis, Euroblacha i Eurokonstrukcje uprawnionych do głosowania jest ok. 930 osób.

Spór zbiorowy w Hucie Pokój Grupie Kapitałowej Węglokoks trwa od wielu miesięcy. Dotychczasowe negocjacje płacowe między pracodawcą i przedstawicielami organizacji związkowych zakończyły się fiaskiem. Kompromisu nie udało się wypracować także podczas rozmów z udziałem mediatora.

Jak informują związkowcy, pracodawca domagał się likwidacji wszelkich dodatków m.in. dodatku z okazji Dnia Hutnika, nagród jubileuszowych i obniżenia stawki za nadgodziny. W zamian proponował jedynie podwyższenie płac zasadniczych o 200 zł brutto. W ich ocenie takie rozwiązanie byłoby dla pracowników huty i spółek, niekorzystne.

Huta Pokój Grupa Kapitałowa Węglokoks zajmuje się produkcją m.in. kształtowników, profili zimnowalcowanych i konstrukcji stalowych.

aga