Solidar Śląsko Dąbrow

W czwartek referendum strajkowe w raciborskiej fabryce Henkel

10 czerwca w raciborskiej fabryce Henkel odbędzie się referendum strajkowe zorganizowane przez „Solidarność”. Związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń.

Jak informuje Marcin Zabochnicki, przewodniczący „Solidarności” w Henkel Polska, referendum rozpocznie się przed godz. 6 rano. – Przed fabryką ustawiony zostanie namiot, w którym pracownicy z kolejnych zmian będą mogli oddać swój głos. Akcja skończy się po godz. 14 – mówi Marcin Zabochnicki.

Postulaty zgłoszone przez związek dotyczą podwyższenia stawek godzinowych pracowników produkcyjnych o 4 zł brutto oraz 672 zł brutto podwyżki dla pozostałych osób.

W lutym zeszłego roku „Solidarność” wszczęła spór zbiorowy z pracodawcą na tle płacowym, ale prowadzone do tej pory negocjacje zakończyły się fiaskiem. Dlatego strona związkowa zdecydowała o podjęciu bardziej zdecydowanych działań i zorganizowaniu referendum strajkowego we wszystkich polskich fabrykach koncernu. 1 czerwca głosowanie odbyło się w Dzierżoniowie, w kolejnych dniach przeprowadzone zostanie we Wrzącej, Stąporkowie i Bielsku-Białej.

Henkel to globalna firma produkująca środki czystości, kosmetyki i kleje. W Polsce posiada 5 zakładów produkcyjnych oraz rozbudowaną sieć dystrybucji. Łącznie w fabrykach i w sprzedaży zatrudnionych jest blisko 1000 osób.

ak