Solidar Śląsko Dąbrow

Referendum strajkowe w fabryce Fiata

W tyskiej fabryce Fiata rozpoczęło się referendum, w którym pracownicy zdecydują o przeprowadzeniu w spółce akcji protestacyjno-strajkowych. Od 10 marca w zakładzie trwa spór zbiorowy na tle płacowym. – W referendum zapytamy pracowników, czy popierają nasze postulaty i czy są gotowi na strajk, jeżeli zarząd tych postulatów nie spełni – mówi Wanda Stróżyk, szefowa Solidarności w Fiat Auto Poland.

Solidarność w FAP domaga się 500 zł podwyżki dla każdego pracownika oraz zmiany sposobu wyliczania premii efektywnościowej. Kierownictwo spółki proponuje wzrost wynagrodzeń o 150 zł. – Na ostatnim spotkaniu, które odbyło się w piątek 8 kwietnia, zarząd dorzucił jeszcze zwiększenie premii miesięcznej o 3 proc., podniesienie premii efektywnościowej wypłacanej raz w roku o niecałe 490 zł oraz jednorazowy bonus w wysokości 300 zł brutto. Kiedy poinformowaliśmy  pracowników, jakie są propozycje zarządu, w fabryce zawrzało. Po przeliczeniu podwyżka proponowana przez dyrekcje to niecałe 5 zł za dzień pracy – podkreśla przewodnicząca.

W najbliższych dniach zakładowa Solidarność złoży także doniesienie do prokuratury o utrudnianiu przez pracodawcę prowadzenia sporu zbiorowego. – Zarząd nie chce podpisać protokołu rozbieżności, czym uniemożliwia nam rozpoczęcie mediacji. Nie zostały nam również wydane listy pracowników niezbędne do przeprowadzenia referendum – dodaje Wanda Stróżyk.

Dodaj komentarz