Solidar Śląsko Dąbrow

Referendum na kolei

11 lipca o godz. 7.00 rano we wszystkich zakładach kolejowej spółki Przewozy Regionalne rozpoczęło się głosowanie w referendum strajkowym. Kolejarze odpowiadają na pytanie, czy są gotowi przystąpić do strajku generalnego. Głosowanie potrwa do 15 lipca. Wyniki zostaną podana w przyszłym tygodniu. – Pracownicy chętnie biorą udział w referendum. Swoją determinację pokazali już podczas strajku ostrzegawczego – mówi Teresa Błazucka, wiceprzewodnicząca Solidarności w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych.

– Referendum na kolei, ze względu na specyfikę pracy w tym zawodzie, wygląda inaczej niż w zakładach innych branż, gdzie pracownicy przychodzą na cechownie lub do siedziby komisji zakładowej, aby oddać swój głos. U nas komisje referendalne przychodzą  z urnami do pracowników – mówi Henryk Grymel, szef kolejarskiej Solidarności.

Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest ok. 13 tys. pracowników spółki Przewozy Regionalne. Aby wynik referendum był ważny musi w nim wziąć udział ponad 6,5 tys. osób. Związki zawodowe działające w spółce domagają się 280 zł brutto podwyżki. Tymczasem zarząd firmy zaproponował wzrost wynagrodzeń o 130 zł od października.

Dodaj komentarz