Ptaki zasiedliły sztuczną wyspę na Zbiorniku Goczałkowickim


Sztuczna wyspa na Jeziorze Goczałkowickim spełniła nadzieje przyrodników. Chronione gatunki ptaków zakładają na niej swoje gniazda. To dla nich szansa na przetrwanie obfitych opadów deszczu, podczas których w poprzednich latach nowe lęgi były regularnie zalewane.
Kolejne kontrole Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach potwierdzają sukces ornitologów i przyrodników. Na wyspie gniazdują już śmieszki, rybitwy rzeczne, a nawet rzadka mewa czarnogłowa. – Ptaki co prawda założyły swoje gniazda nieco później niż w innych miejscach, ale wynika to z faktu, że tej wyspy wcześniej nie znały. Musiały się z nią oswoić i przekonać się, że to bezpieczne miejsce – mówi Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.
Jako pierwsze, w maju, na sztucznej wyspie pojawiły się śmieszki, które zaczęły budować tam swoje gniazda. W sumie na wyspie jest już ponad 200 par tej mewy. Nieco później pojawiły się rybitwy rzeczne, w czerwcu ornitolodzy stwierdzili obecność 20 par lęgowych tego gatunku. – Niespodziewanym gościem już w pierwszym roku istnienia wyspy okazała się rzadka mewa czarnogłowa. W Polsce gniazduje tylko 50-80 par tego gatunku, z czego jedna para wyprowadziła na naszej wyspie 2 młode. Pisklęta mewy czarnogłowej i rybitwy rzecznej zostały zaobrączkowane – informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Jak podkreślają przedstawiciele RDOŚ, w poprzednich latach ptaki również zakładały siedliska na tym terenie, ale były one regularnie zalewane podczas lipcowych deszczy, co sprawiało, że zniszczeniu ulegało nawet kilkaset ptasich gniazd.
Posiadająca powierzchnię 450 m2 wyspa powstała w rejonie ujścia Wisły do zbiornika. Inwestycja została zrealizowana w zeszłym roku na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Pszczynie oraz Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów.
Wyspa została wybudowana w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL, którego celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Budowa kosztowała 1,3 mln zł. Środki na ten cel pochodziły z Unii Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z WFOŚiGW w Katowicach.
Agnieszka Konieczny
źródło foto: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

