Solidar Śląsko Dąbrow

Przygotowania do strajku w Yazaki

27 listopada o godz. 7.00 w spółce Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie rozpocznie się bezterminowy strajk. Akcja protestacyjna jest odpowiedzią pracowników firmy na fiasko rozmów płacowych. 
 
W ocenie zakładowej Solidarności bezterminowy strajk to jedyna forma protestu, która może skłonić pracodawcę do zmiany postępowania. – Dwugodzinny strajk ostrzegawczy nie odniósłby żadnego skutku. Negocjacje płacowe trwały bardzo długo, ponad 10 miesięcy. Przeszliśmy wszystkie etapy sporu zbiorowego, wykazaliśmy dużą cierpliwość podczas rozmów, ale i tak nie udało się podpisać porozumienia – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w Yazaki.
 
O zaplanowanej akcji protestacyjnej zakładowa „S” powiadomiła pracodawcę 20 listopada. Pismo z informacją o bezterminowym strajku zostało przesłane także do Bo Inge Anderssona, przedstawiciela zarządu Yazaki Europa. – Liczymy na to, że pan Andersson zareaguje i skłoni pracodawcę, by ponownie zasiadł z nami do stołu i podpisał porozumienie, które będzie satysfakcjonujące dla pracowników – dodaje Katarzyna Grabowska.
 
21 listopada rozpoczęły się masówki informacyjne dla pracowników. Potrwają do 23 listopada.
 
Spór zbiorowy trwa w Yazaki od lipca. W pierwszej połowie października zakładowa Solidarność zorganizowała w firmie referendum strajkowe. Za taką formą protestu opowiedziało się wówczas blisko 77 proc. pracowników, którzy wzięli udział w głosowaniu.
 
Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie zajmuje się produkcją samochodowych wiązek elektrycznych. Firma zatrudnia ok. 2200 osób. Do Solidarności należy ponad 1000 pracowników.
 
ak
 

Dodaj komentarz