Solidar Śląsko Dąbrow

Przygotowania do referendum strajkowego

Solidarność z gliwickiej firmy Saint-Gobain Construction Products Polska rozpoczęła przygotowania do referendum strajkowego. – Chcemy zapytać pracowników, czy są gotowi zastrajkować, aby wywalczyć podwyżki płac. Myślę, że większość poprze strajk, bo w naszym zakładzie płace są zamrożone od dwóch lat, czyli realnie spadają – mówi Bogusław Superat, szef zakładowej Solidarności.

– Dziś zwróciliśmy się do pracodawcy o udostępnienie pełnej listy pracowników z poszczególnych wydziałów i spółek firmy w całym kraju, aby móc w sposób rzetelny przeprowadzić głosowanie. W piątek 4 marca odbędą się rozmowy pomiędzy stroną społeczną a pracodawcą z udziałem mediatora. Od wyniku tych rozmów uzależniamy termin przeprowadzenia referendum. Jeśli rozmowy zakończą się fiaskiem głosowanie odbędzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Kolejny krok to strajk ostrzegawczy – zapowiada Bogusław Superat.

Od początku roku Solidarność w Saint-Gobain Construction Products Polska prowadzi spór zbiorowy z pracodawcą domagając się 500 zł podwyżki dla każdego pracownika. Początkowo pracodawca tłumacząc się kryzysem  zaproponował zamrożenie płac w zakładzie. Po kolejnych spotkaniach zarząd wysunął propozycję warunkowej podwyżki średnio o 3,1 proc.

– To propozycja nie do przyjęcia, w Saint-Gobain nie było wzrostu płac od dwóch lat więc taka podwyżka nie zrekompensowałaby nawet realnego spadku naszych płac, spowodowanego inflacją. W dodatku to podwyżka warunkowa, czyli uzależniona od oceny rocznej, a więc jej przyznanie zależałoby od subiektywnych ocen przedstawicieli kierownictwa – podkreśla przewodniczący zakładowej Solidarności.

Rokowania w ramach sporu zbiorowego zakończyły się fiaskiem. Więc rusza kolejny etap rozmów, tym razem z udziałem mediatora. – Od połowy lutego prowadzimy w firmie akcję plakietkową. Pracownicy przypinają sobie do ubrań roboczych tzw. buttony z napisem „Kocham firmę, ale chcę podwyżkę”. Rozdaliśmy już blisko 500 takich plakietek. Załoga jest coraz bardziej zniecierpliwiona i zdeterminowana. Narasta przekonanie, że już tylko strajk jest w stanie zmienić postawę pracodawcy – dodaje Superat.

Saint-Gobain to czołowy producent materiałów stosowanych w budownictwie. W kilku zakładach w kraju zatrudnia ok. 930 pracowników. Największy zakład znajduje się w Gliwicach, gdzie pracuje 1/3 załogi spółki.

 

Dodaj komentarz