Protestują przeciwko łączeniu szpitali i bronią dyrektora

15 marca pracownicy Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii oraz członkowie społecznego komitetu obrony szpitala pikietowali przed chorzowskim magistratem w proteście przeciwko planom połączenia tej placówki z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie oraz w obronie dyrektora centrum Grzegorza Szpyrki. W pikiecie wzięli udział pracownicy szpitala oraz rodzice pacjentów tej placówki. Uczestnicy demonstracji przynieśli ze sobą transparenty gwizdki i grzechotki z butelek wypełnionych kamieniami. Do ubrań mieli przypięte niebiesko-czerwone wiatraczki. Ten symbol znajduje się w logo chorzowskiej placówki.

Gdy przed budynkiem urzędu miasta trwała demonstracja, wewnątrz gmachu obradowała rada społeczna ChCPiO zwołana w trybie nadzwyczajnym przez władze miasta. W trakcie posiedzenia miał być głosowany wniosek o odwołanie dyrektora placówki Grzegorza Szpyrki. W ocenie uczestników protestu była to zemsta za to, że dyrektor dzień wcześniej oficjalnie poparł postulaty pracowników i wyraził sprzeciw wobec łączenia szpitali.

Ostatecznie do głosowania nad odwołaniem dyrektora Szpyrki nie doszło. Członkowie rady społecznej wycofali ten punkt z porządku obrad. Jednak już po zakończeniu pikiety do związkowców dotarła informacja, że prezydent Chorzowa Marek Kotala wydał decyzję o zwolnieniu Szpyrki, mimo braku zgody rady społecznej. – Zwrócimy się z wnioskiem do pana prezydenta o wyjaśnienie przyczyn, dla których dyrektor naszego szpitala został odwołany. Jestesmy tym faktem zbulwersowani – mówi Katarzyna Kubica z Solidarności w ChCPiO.

Na czwartek 16 marca zaplanowano rozmowy trójstronne z udziałem przedstawicieli dyrekcji związków zawodowych z ChCPiO oraz Zespołu Szpitali Miejskich władz samorządowych miasta. – Liczyliśmy na rozpoczęcie prawdziwego dialogu, o co prosimy od dawna. Jednak odwołanie dyrektora naszego szpitala i sposób, w jaki zostało to zrobione, nie wróży nic dobrego. Mimo wszystko pójdziemy na to spotkanie. Chcemy przedstawić nasze propozycje rozwiązania problemów chorzowskiej służby zdrowia. Mamy nadzieję, że władze miasta wycofają się z planów połączenia, czyli de facto likwidacji Centrum Pediatrii i Onkologii jako samodzielnego podmiotu. Jesteśmy zdeterminowani, aby bronić naszego szpitala – podkreśla.

Spór wokół chorzowskich szpitali trwa od kilku miesięcy. 2 lutego Rada Miasta Chorzowa przyjęła uchwałę o połączeniu ChCPiO z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie. Przeciwko fuzji od początku protestowali pracownicy ChCPiO, którzy obawiają się, że centrum zostanie wchłonięte przez ZSP, straci na znaczeniu i przestanie się rozwijać. 2 marca wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uchylił uchwałę ze względu na niedochowanie terminu konsultacji społecznych. Jednak chorzowscy radni, spodziewając się decyzji wojewody, przygotowali kolejny projekt uchwały w tej sprawie, który tylko nieznacznie różni się od poprzedniego.

łk