Protestowali przeciwko zmianom w czasie pracy

25 czerwca przed zakładem Isover należącym do spółki Saint-Gobain Construction Products Polska w Gliwicach zorganizowana została pikieta przeciwko zmianom w czasie pracy wprowadzanym przez pracodawcę. W proteście wzięło udział kilkadziesiąt osób – pracownicy firmy oraz członkowie ich rodzin.

Na jednym z transparentów przyniesionych przez demonstrantów widniało hasło: „Zostawcie system, zmieńcie podejście. Firma to ludzie”. Na innych – przekreślone „8h”. Protestujący rozdawali również plakietki z napisem „Pamiętaj. Oprócz pracy masz także dom”. – Pracownicy nie godzą się na zmianę godzin pracy. Chcą pracować w systemie 12-godzinnym, tak jak do tej pory. Twierdzą, że praca w systemie 8-godzinnym zrujnuje im życie rodzinne – mówi Bogusław Superat, przewodniczący Solidarności w firmie.

Podkreśla, że w zakładzie od kilkunastu lat obowiązuje równoważny czas pracy, w ramach którego zdecydowana większość załogi pracuje przez 12 godzin w ciągu doby. – Produkcja prowadzona jest przez 7 dni w tygodniu. Dla pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym 12-godzinnym oznacza to, że co najmniej dwa weekendy w miesiącu mają wolne i mogą spędzić czas z rodzinami. Oprócz tego mają dni wolne w tygodniu, co umożliwia im opiekę nad dziećmi – wyjaśnia przewodniczący zakładowej Solidarności.

Protest pracowników Isovera związany jest z faktem, że nieoczekiwanie część pracowników otrzymała grafiki, z których wynika, że od 1 lipca ich dniówka będzie wynosiła nie 12, lecz 8 godzin. 7 czerwca zakładowa Solidarność wszczęła spór zbiorowy z pracodawcą, domagając się utrzymania 12-godzinnego czasu pracy i wprowadzenia zapisów, które to sprecyzują.

Związkowcy przypominają, że nie jest to pierwsza próba wprowadzenia zmian w czasie pracy niekorzystnych dla pracowników. Pod koniec ubiegłego roku pracodawca zapowiedział zmianę czasu pracy z równoważnego na podstawowy 8-godzinny, ale po protestach załogi zrezygnował z tego zamiaru. Na początku lutego podpisane zostało porozumienie, zgodnie z którym równoważny czas pracy został utrzymany. W ocenie związkowców przedstawiając nowe grafiki zarząd spółki wykorzystuje luki w prawie.

ak