Protestowali przeciwko łamaniu praw pracowniczych

5 grudnia przed siedzibą Aweco Polska Appliance w Tychach zorganizowana została akcja protestacyjna przeciwko łamaniu praw pracowniczych i związkowych. Protest był odpowiedzią na uniemożliwienie przez pracodawcę przeprowadzenia referendum strajkowego w tej spółce.

W akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób, pracownicy firmy oraz przedstawiciele innych zakładów działających w branży motoryzacyjnej na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Część osób protestowała chodząc po przejściu dla pieszych znajdującym się w pobliżu zakładu i tamując w ten sposób ruch samochodów. Przy drodze ustawione zostały banery, na których widniały hasła: „Prawo ważniejsze niż zyski Aweco”, „Zwolnić łamiących prawo dyrektorów Aweco” oraz „Prawo dla wszystkich, dla dyrektorów Aweco też”.

Referendum strajkowe miało się rozpocząć 22 listopada. Pracownicy mieli głosować w stołówkach zakładowych. Jednak godzinę przez rozpoczęciem referendum pracodawca poinformował zakładową Solidarność, że nie wyraża zgody na wystawienie urn w stołówkach i wyznaczył pomieszczenie znajdujące się w pobliżu biura dyrektora. W ocenie strony społecznej, takim postępowaniem zarząd firmy utrudnił prowadzenie sporu zbiorowego, którego referendum strajkowe jest częścią. – Pracodawca uderzył w fundament działalności związkowej, jaki stanowią ustawa o związkach zawodowych oraz ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Nie mogliśmy pozostać bierni, musieliśmy zaprotestować przeciwko takiemu postępowaniu. Pracodawca naruszył prawo i czuje się bezkarny, taka sytuacja w ogóle nie powinna się zdarzyć – mówi Grzegorz Zmuda, szef międzyzakładowej organizacji NSZZ Solidarność w Nexteer Automotive Poland, która zrzesza pracowników spółki Aweco Polska Appliance. 23 listopada przedstawiciele „S” powiadomili Prokuraturę Rejonową w Tychach  o utrudnianiu przez pracodawcę prowadzenia sporu zbiorowego.

Referendum strajkowe miało zostać zorganizowane w związku z impasem toczących się negocjacji płacowych. Przedstawiciele „S” domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników spółki o kwotę wynoszącą 500 zł brutto.

Spółka Aweco Polska Appliance zajmuje się produkcją komponentów do samochodów i sprzętu AGD. Firma zatrudnia ok. 800 pracowników.

aga