Solidar Śląsko Dąbrow

Protest w Hucie Batory

13 lipca o godz. 14.15 przed siedzibą dyrekcji Huty Batory w Chorzowie przeprowadzona zostanie pikieta zorganizowana przez wszystkie organizacje związkowe działające w zakładzie. Związkowcy będą domagać się m.in. przekształcenia umów zawartych z pracownikami na czas określony w umowy na czas nieokreślony.  – Zaprotestujemy też przeciwko zatrudnianiu pracowników za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej – mówi Stefania Penkała, przewodnicząca Solidarności w Hucie Batory w Chorzowie.

Przewodnicząca podkreśla, że 25 proc. załogi zakładu posiada umowy na czas określony, które wygasną w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Związkowcy obawiają się, że pracodawca nie przedłuży stosunku pracy z tymi pracownikami, tylko zatrudni ich za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. W tej grupie są osoby, które przepracowały z hucie nawet 5 lat.

Kolejnym powodem przeprowadzenia pikiety jest brak podwyżek wynagrodzeń oraz lekceważenie partnera społecznego i pozorowanie dialogu. – Rozpoczęliśmy negocjacje na temat podwyżek płac, odbyło się kilka spotkań, ale rozmowy nie są kontynuowane – dodaje Stefania Penkała.

Huta Batory wchodzi w skład grupy Alchemia S.A. Zakład jest jednym z największych w Polsce producentów rur bez szwu o dużych przekrojach wykonywanych ze wszystkich rodzajów stali wykorzystywanych w przemyśle energetycznym i chemicznym. Huta produkuje również ponad 300 gatunków wlewek.
 

Dodaj komentarz