Solidar Śląsko Dąbrow

Protest przed siedzibą Przedstawicielstwa KE w Warszawie

16 września w Warszawie NSZZ Solidarność zorganizuje pikietę przed siedzibą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Powodem protestu są zastrzeżenia zgłoszone przez Brukselę dotyczące obniżenia i zróżnicowania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn w naszym kraju.
 
Decyzję o przeprowadzeniu demonstracji podjęła Komisja Krajowa NSZZ Solidarność obradująca 30 sierpnia w Lubinie. W ocenie KK kwestionowanie reformy systemu emerytalnego w naszym kraju przez unijnych urzędników nieposiadających demokratycznego mandatu stanowi bulwersujące i niedopuszczalne działanie.
 
Problem pojawił się w kontekście nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, która została zakwestionowana przez Komisję Europejską. Podczas konferencji 26 lipca wiceprzewodniczący KE Frans Timmenrmans stwierdził, że ze względu na różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, sędziowie będą w różnym wieku przenoszeni w stan spoczynku, co jest złamaniem unijnego prawa.
 
W reakcji na stanowisko KE Solidarność zwróciła się z pytaniem, czy oznacza to zakwestionowanie różnego wieku kobiet i mężczyzn w ogóle. W odpowiedzi na pismo Solidarności, KE potwierdziła że ma zastrzeżenia do zmian w polskim systemie emerytalnym. Unijni urzędnicy stwierdzili, że niższy wiek emerytalny dla kobiet stanowi dyskryminację oraz zapowiedzieli naciski na polski rząd w celu ponownego zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
 
Zdaniem Solidarności Komisja Europejska nie ma kompetencji do zajmowania się sprawą wieku emerytalnego w poszczególnych krajach członkowskich UE. W piśmie skierowanym 25 sierpnia przez Komisją Krajową NSZZ Solidarność do KE przytoczono fragmenty orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2010 roku, w którym wskazano, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z polską ustawą zasadniczą.
 
Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn stanowi realizację jednego z najważniejszych postulatów NSZZ Solidarność w ostatnich latach. Wiek emerytalny został podwyższony do 67 roku życia i zrównany dla kobiet i mężczyzn w 2012 roku przez koalicję rządzącą PO-PSL, mimo ogromnych protestów społecznych. Solidarność i inne związki zawodowe zebrały wówczas 2,5 mln podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Rządzący wyrzucili te podpisy do kosza. – Przegraliśmy wtedy bitwę o wiek emerytalny, ale wygraliśmy wojnę i nie pozwolimy sobie tego odebrać – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność podczas obrad Komisji Krajowej w Lubinie.
 
łk
źródło foto: solidarnosc.org.pl
 

Dodaj komentarz