Protest przed siedzibą Aweco Polska Appliance

W środę 5 grudnia przed siedzibą Aweco Polska Appliance w Tychach przy ul. Turyńskiej 80 odbędzie się akcja protestacyjna. Reprezentanci organizacji międzyzakładowej NSZZ Solidarność zamierzają zademonstrować swój sprzeciw  wobec łamania praw pracowniczych i związkowych w firmie. Początek akcji zaplanowano na 12:45.

Jak podkreśla Grzegorz Zmuda, szef międzyzakładowej organizacji NSZZ Solidarność w Nexteer Automotive Poland, która zrzesza też pracowników spółki Aweco Polska Appliance, decyzja o zorganizowaniu akcji protestacyjnej zapadła po tym, gdy pracodawca uniemożliwił przeprowadzenie w zakładzie referendum strajkowego.

Referendum w tyskiej spółce Aweco Polska Appliance miało rozpocząć się 22 listopada o  9.00. Urny do głosowania miały znajdować się w zakładowych stołówkach, aby zapewnić wszystkim pracownikom swobodną możliwość udziału w referendum. – O 8.00 rano, a więc zaledwie na godzinę przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia głosowania, otrzymaliśmy od pracodawcy pismo, w którym poinformował, że nie wyraża zgody na zorganizowanie referendum na stołówkach i wyznaczył nam pomieszczenie sąsiadujące z biurem dyrektora. W tej sytuacji byliśmy zmuszeni wstrzymać rozpoczęcie głosowania – mówi Grzegorz Zmuda. – W naszej ocenie postępowanie pracodawcy to celowe utrudnianie prowadzenia sporu zbiorowego, którego jednym z elementów jest referendum strajkowe. Wobec powyższego 23 listopada złożyliśmy do Prokuratury Rejonowej w Tychach odpowiednie zawiadomienie i teraz czekamy na decyzję tego organu – podkreśla przewodniczący.

Przypomina, że aby referendum było ważne, musi w nim wziąć udział co najmniej połowa uprawnionych pracowników. Zdaniem związkowców pracodawca zmieniając w ostatniej chwili miejsce głosowania, próbował wpłynąć na obniżenie frekwencji. – Nieprzypadkowo też miejsce głosowania zostało wyznaczone obok biura dyrektora. W naszej ocenie miało to zniechęcić pracowników do udziału w referendum – dodaje Zmuda. – Jesteśmy przekonani, że racja jest po naszej stronie i że prokuratura oraz sąd to potwierdzą, ale wszyscy wiemy, jak długo trwają takie sprawy, dlatego chcemy zaprotestować już teraz. Pokazać, że nie będziemy się potulnie zgadzać na łamanie naszych praw – podkreśla przewodniczący.

Spółka Aweco Polska Appliance zajmuje się produkcją komponentów do samochodów i sprzętu AGD. Firma zatrudnia ok. 800 pracowników.

and