Solidar Śląsko Dąbrow

Protest przed ambasadą ChRL

Kilkaset osób będzie pikietować w czwartek 25 sierpnia o godz. 12.00 przed ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie w proteście przeciwko bezprawnemu zwolnieniu z pracy Grzegorza Zmudy, przewodniczącego Solidarności w tyskiej spółce Nexteer Automotive Poland, należącej do chińskiego kapitału. Akcja będzie miała formę happeningu. Uczestnicy pikiety oprócz transparentów i flag związkowych, będą też wyposażeni w rakietki do tenisa stołowego i piłeczki pingpongowe. Przyniosą również pod ambasadę dużą miskę ryżu.

– Każdy będzie mógł się tym ryżem poczęstować, jednak jedynie za pomocą pałeczek. Chcemy w ten sposób pokazać, że tak jak jedzenie pałeczkami nie jest w Polsce standardowym sposobem spożywania posiłków, podobnie traktowanie pracowników Nexteer w Polsce nie ma nic wspólnego ze standardami obowiązującymi w Polsce i w Unii Europejskiej – wyjaśnia Sławomir Ciebiera, wiceprzewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej „S”.

Pracowników Nexteer oraz związkowców z zakładów motoryzacyjnych ze Śląska wesprą członkowie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności z innych branż.

W lipcu Śląsko-Dąbrowska Solidarność wysłała list do ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce z prośbą i o interwencje w sprawie Grzegorza Zmudy. Niestety pismo pozostało bez żadnej odpowiedzi. – Próby nawiązania dialogu z zarządem Nexteer również nie przyniosły rezultatu. Prezes Nexteer Automotive Poland pan Rafał Wyszomirski nie przyjął nawet zaproszenia wojewody śląskiego na obrady Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Być może więc jedynym sposobem na zmianę postawy kierownictwa tyskiej spółki jest bezpośrednie zwrócenie uwagi panu ambasadorowi na to, co dzieje się w Nexteer – zaznacza wiceszef Śląsko-Dąbrowskiej „S”.

W czerwcu Grzegorz Zmuda, przewodniczący „S” w Nexteer i zarazem przewodniczący zakładowej Rady Pracowników otrzymał dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Jako jego przyczynę pracodawca podał łamanie norm i zasad współżycia społecznego, argumentując to m. in. tym, że podczas legalnego strajku ostrzegawczego w Nexteer używane były trąbki i gwizdki.

Nexteer Automotive Poland produkuje układy kierownicze m.in. do samochodów Opla i Fiata. Tyski zakład jest częścią koncernu Nexteer Automotive, stanowiącej własność firmy Pacific Century Motors, którego udziały skupiają państwowy chiński holding AVIC Automobile Industry Holding oraz Beijing E-Town International (spółka miasta Pekin).

Dodaj komentarz