Prorosyjska polityk przyjedzie do Polski na zaproszenie marszałek Senatu

Manuela Schwesig, niemiecka polityk oskarżana o związki z putinowską Rosją i lobbing na rzecz gazociągu Nord Stream 2 już niebawem ma odwiedzić Polskę. Schwesig przyjedzie do naszego kraju na zaproszenie marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Manuela Schwesig, premier niemieckiego landu Meklemburgia-Pomorze Przednie to polityk, która budzi ogromne kontrowersje zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Reprezentująca lewicową partię SPD Schwesig wielokrotnie prezentowała otwarcie prorosyjska postawę. To ona była założycielką powiązanej z Gazpromem Fundacji Klimatycznej (Stiftung Klimaschutz), której działania skupiały na lobbowaniu na rzecz dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2, nawet po nałożeniu na ten projekt sankcji przez USA.

Jak wynika z ustaleń niemieckich mediów, m.in. „Welt am Sontag” w 2021 roku państwowy rosyjski koncern gazowy przekazał Fundacji Klimatycznej gigantyczne sumy pieniędzy szacowane na ok. 190 mln euro. Schwesig zasłynęła też m.in. pomysłem sprowadzenia do Niemiec rosyjskiej szczepionki „Sputnik V” podczas pandemii Covid-19 oraz spotkaniami z zaufanym biznesmenem Putina, byłym agentem Stasi, Matthiasem Warningiem.

Przytoczone powyżej fakty nie przeszkodziły Manueli Schwesig w karierze politycznej. Kontrowersyjna polityk o 1 listopada ubiegłego roku sprawuje funkcję przewodniczącej Bundesratu, czyli drugiej izby niemieckiego parlamentu, będącej reprezentacją krajów związkowych.

AKTUALIZACJA: 17 stycznia w godzinach południowych na polskojęzycznym portalu niemieckiego publicznego nadawcy Deutsche Welle pojawiła się informacja o odwołaniu wizyty kontrowersyjnej polityk w Polsce. Stało się to po serii artykułów prasowych opisujących przeszłość Manueli Schwesig, które ukazały się w polskich mediach elektronicznych.

and
Źródło foto: wikipedia.org/Ralf Roletschek; yayimages.com;pixabay.com