Solidar Śląsko Dąbrow

Projekt porozumienia w Yazaki

Podwyżki płac zasadniczych od 100 do 150 zł brutto od lipca, podwyżki na podobnym poziomie od stycznia 2014 roku, wzrost o 100 proc. dofinansowania „wczasów pod gruszą” i podwyżki premii świątecznej z 250 do 800 zł netto. To najważniejsze elementy projektu porozumienia wypracowanego podczas negocjacji pomiędzy zakładową Solidarnością a zarządem Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie.

– Te zapisy to efekt dotychczasowych żmudnych rozmów z pracodawcą. W tym tygodniu podczas masówek przedstawimy projekt porozumienia załodze. Po tych spotkaniach zapadnie decyzja o naszych dalszych krokach – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w Yazaki Automotive Products Poland. Przypomina, że na początku czerwca w zakładzie odbyło się referendum, w którym niemal 100 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem w przypadku braku realizacji postulatów płacowych załogi. 

W myśl  projektu porozumienia, jeszcze w lipcu wszyscy pracownicy mieliby otrzymać podwyżki. Zarabiający do 1900 zł brutto otrzymaliby 150 zł podwyżki. Pozostali po 100 zł. W styczniu byłaby następna podwyżka o kolejne 100 zł brutto, a pracownicy, którzy są zatrudnieni powyżej pięciu lat i obecnie zarabiają na poziomie płacy minimalnej otrzymaliby 150 zł podwyżki.  – W sumie daje to pracownikom perspektywę wzrostu płac w ciągu pół roku o kwotę od 200 do 300 zł brutto. I co najważniejsze podwyżki miałby objąć wszystkich pracowników. Nie są to duże kwoty, ale z drugiej strony wszelkie pochodne wyższych stawek zasadniczych też wzrosną – zaznacza Grabowska.

W czasie rozmów udało się też wynegocjować znaczący wzrost premii świątecznej z 250 do 800 zł netto oraz stopniowe zwiększanie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. – Zgodnie z proponowanym porozumieniem już w tym roku dofinansowanie „wczasów pod gruszą” wzrosłoby z 300 zł do 600 zł, w przyszłym roku do 750 zł, a w 2015 roku mielibyśmy już pełny odpis na fundusz – dodaje Grabowska.

Podwyżki, które wynegocjowano podczas dotychczasowych rozmów, odbiegają od początkowych żądań 500 zł podwyżki dla każdego pracownika. – Wiemy, że podczas negocjacji nigdy nie uzyskuje się stuprocentowej realizacji postulatów, że musi być kompromis, ale taki, które satysfakcjonuje obie strony – podkreśla przewodnicząca. Dodaje, że w projekcie porozumienia obok kwoty podwyżek spore emocje wywołuje kwestia zagwarantowania młodym pracownikom, że po dwóch latach pracy ich pensja będzie wynosiła minimum 120 proc. płacy minimalnej. – Nie rozumiemy uporu pracodawcy w tej kwestii. Przecież pracownik, który przez dwa lata udowodnił swoją przydatność i kwalifikacje, naprawdę zasługuje na wyższą pensję niż płaca minimalna – mówi Grabowska.

Spółka Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie zatrudnia około 1,4 tys. pracowników. Średnie zarobki w firmie wynoszą 1,9 tys. zł brutto.
 

Dodaj komentarz