Solidar Śląsko Dąbrow

Prezydent podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele

To jest moment przywrócenia normalności oraz pokazania społecznej Solidarności z pracownikami handlu – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która odbyła się 30 stycznia w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Andrzej Duda podziękował NSZZ Solidarność, który przygotował obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, a także przedstawicielom rządu oraz większości parlamentarnej za pracę nad ostatecznym kształtem ustawy. Prezydent zaznaczył w swoim wystąpieniu, że upowszechnienie handlu w niedziele, które nastąpiło w naszym kraju na początku lat 90-tych ubiegłego wieku było negatywnym zjawiskiem. W jego ocenie ustawa ograniczająca handel w niedziele przywróci „normalność” w tym zakresie. – Przyzwyczaimy się po prostu do tego, że sklepy w niedziele są zamknięte, tak jak to jest w innych krajach Unii Europejskiej. Że jest to dzień, który pracownicy zatrudnieni w handlu mogą spędzić z rodziną – mówił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył też , że zapisane w ustawie stopniowe ograniczenie handlu w niedziele jest mądrym rozwiązaniem, które pozwoli łatwiej zaakceptować nowe przepisy zarówno konsumentom, którzy przyzwyczaili się do niedzielnych zakupów, jak i przedsiębiorcom z branży handlowej. – Dzięki temu ta zmiana będzie łatwiej przyjęta i ten okres przejściowy będzie pewnym amortyzatorem dla tej zmiany. Ponadto ustawa przewiduje cały szereg wyłączeń i co do dni, i co do branż, w których działalność jest prowadzona – wskazywał prezydent RP.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda, dziękując prezydentowi za podpisanie ustawy wprowadzającej niedziele wolne od pracy w handlu, podkreślił, że na ten dzień czekało ponad 1,2 mln pracowników zatrudnionych w tym sektorze gospodarki. – To wielki krok w kierunku ucywilizowania warunków pracy w handlu i traktowania ich w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy. Ta ustawa jest dopełnieniem programu „Rodzina 500+” – mówił przewodniczący.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zacznie obowiązywać 1 marca. Zgodnie z jej zapisami  w tym roku wolne od pracy w handlu będą dwie niedziele w miesiącu – pierwsza i ostatnia.  W 2019 roku sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu, a od 2020 roku wszystkie niedziele będą wolne od pracy w handlu. Ustawa wprowadza również 7 niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy będą czynne w niedziele w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, czyli podczas sezonowych wyprzedaży.

Jednocześnie ustawa zakłada liczne wyjątki od wprowadzonych ograniczeń. Otwarte we wszystkie niedziele będą mogły być m.in. piekarnie, cukiernie stacje benzynowe, czy sklepy na dworcach i lotniskach. Wprowadzono jednak pewne obostrzenia, aby nie dopuścić do sytuacji budowania supermarketów przy stacjach benzynowych, czy też tworzenia nowych sklepów na dworcach. Handlować we wszystkie niedziele będą mogły również małe, osiedlowe sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel.

łk
źródło foto:  Jakub Szymczuk/KPRP

Dodaj komentarz