Solidar Śląsko Dąbrow

Prezydent i premier na KZD NSZZ Solidarność w Płocku

Zobowiązania wobec Solidarności są i będą realizowane – zapewniał prezydent Andrzej Duda 24 listopada podczas Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność w Płocku. Gościem KZD jest również premier Beata Szydło.

Prezydent Duda nawiązał w swoim wystąpieniu do umowy programowej podpisanej z Solidarnością przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi. – Ta umowa, którą wtedy zawarliśmy jest dla mnie umową wiążącą, którą wspólnie realizujemy – powiedział.

Jako przykład realizacji przez obecne władze postulatów Solidarności Andrzej Duda wskazał przyjęcie przez Sejm prezydenckiego projektu ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. – Wierzę, że w Polsce nadal będą zachodziły dobre prospołeczne, propaństwowe, propracownicze zmiany – zaznaczył prezydent.

Goszcząca na obradach KZD premier Beata Szydło podkreśliła w swoim wystąpieniu, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiązuje się z przedwyborczych obietnic złożonych obywatelom. – Mogę dzisiaj być tutaj u was, stanąć przed Państwem, spojrzeć wam prosto w oczy i powiedzieć, że dotrzymaliśmy słowa i wywiązaliśmy się z zobowiązań, że służymy zwykłym Polakom, obywatelom, a nie zapatrzonym w siebie elitom – powiedziała szefowa rządu.

Premier wspomniała również o „ustawie dezubekizacyjnej”, którą Rada Ministrów ma zająć się na posiedzeniu 24 listopada. Projekt przygotowany przez resort sprawy wewnętrznych i administracji zakłada obniżenie świadczeń emerytalnych i rentowych 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL. – Ci, którzy byli oprawcami, którzy gnębili ludzi Solidarności nie będą już mieli tak wysokich emerytur i uposażeń. Ten projekt dziś przyjmie polski rząd – poinformowała Beata Szydło. Stwierdziła, że ustawa stanowi przywracanie normalności i sprawiedliwości społecznej.

Dwudniowe obrady XXVIII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność rozpoczęły się 24 listopada w Płocku. KZD będący najwyższa władzą w związku składa się obecnie z 325 osób.  Oprócz delegatów wyłonionych w poszczególnych regionach w skład KZD wchodzą przewodniczący zarządów regionów i rad krajowych sekretariatów branżowych oraz Przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów.

łk

Dodaj komentarz