Prezydent Andrzej Duda Człowiekiem Roku 2019

Człowiekiem Roku 2019 „Tygodnika Solidarność” został prezydent Andrzej Duda. – Idea „Solidarności” polega na tym, żeby bronić praw pracowniczych, ale bronić ich w taki sposób, żeby działo się to z pożytkiem dla budowy systemu społecznej gospodarki rynkowej. Ja sobie to ogromnie wziąłem do serca i myślę, że dlatego ta moja współpraca z „Solidarnością” tak dobrze się układała – mówił prezydent Andrzej Duda, odbierając nagrodę 23 czerwca podczas uroczystej gali w Zakopanem.

Zaznaczył, że to dla niego wyjątkowe wyróżnienie, iż właśnie „Tygodnik Solidarność”, pismo bliskie jego mentorowi prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, przyznało mu tę nagrodę. Dziękował za słowa laudacji, w której podkreślono, że jest „prezydentem przyjaznym pracownikom”. – To jest dla mnie w pewnym sensie świadectwo, że dobrze zrealizowałem także testament polityczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego – powiedział.

W uroczystej laudacji odczytanej przez wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusza Majchrowicza podkreślono, że laureat nagrody „zerwał z dotychczasową polityką systematycznego ograniczania praw pracowniczych i związkowych, jaka dominowała przez ostatnie dziesięciolecia”. Wśród szeregu zasług  dla pracowników wskazała m.in. obniżenie wieku emerytalnego, ograniczenie handlu w niedziele, wzrost płacy minimalnej i ustanowienie minimalnej stawki godzinowej, czy lepsze warunki zatrudnienia dla młodych pracowników.

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podkreślił, że po raz pierwszy nagrodę Człowieka Roku otrzymuje urzędujący prezydent. Wspominał, jak w 2010 roku, po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego zastanawiał się, czy Polska będzie mieć jeszcze prezydenta o takiej wrażliwości społecznej, który tak odpowiedzialnie i merytorycznie podchodzi do spraw pracowniczych. – Ale po tych 10 latach mogę powiedzieć z dumą, że mamy prezydenta. Dobrego człowieka, z dystansem do siebie, poczuciem humoru, człowieka wrażliwego na sprawy społeczne – powiedział Piotr Duda.  – Dla nas, jako dla  „Solidarności”, jest to wielkie wyróżnienie, że możemy przyznać i przyznaliśmy Panu Prezydentowi tytuł Człowieka Roku. A tak faktycznie, to nie za rok 2019, ale całokształt naszej wspaniałej współpracy przez ostatnie 5 lat – podkreślił  przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Szef związku poruszył też kwestię wyborów prezydenckich. Wskazał, że niektóry kandydaci na urząd prezydenta mają problem z wiarygodnością. Przypomniał, że podwyższenie wieku emerytalnego forsował rząd koalicji PO-PSL,  koalicji, z której wywodzą się obecni kandydaci na najwyższy urząd Rafał Trzaskowski i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Piotr Duda zaapelował do polskich pracowników, aby poszli zagłosować za lepszą Polską i lepszymi rozwiązaniami dla polskich pracowników. – Zwracam się do przyszłych emerytów. Jeżeli nie wygra prezydent Andrzej Duda, wiek emerytalny zostanie podniesiony. Zwracam się do pracowników handlu. Jeśli chcecie spędzać niedziele ze swoimi dziećmi, z rodziną, to trzeba iść na te wybory i zagłosować za prezydentem Andrzejem Dudą – podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”. – Panie prezydencie, drogi Andrzeju, wygraj te wybory dla pracowników, dla „Solidarności”, naszej ukochanej Ojczyzny, a „Solidarność” Ci w tym pomoże –powiedział szef związku, zwracając  się do prezydenta Andrzeja Dudy.

Tytuły Człowieka Roku przyznawane przez „Tygodnik Solidarność” otrzymały do tej pory 22 osoby, m.in.: Lech Kaczyński, Jerzy Buzek i Marianna Popiełuszko, mama bł. ks. Jerzego.

na podst. komunikatów tysol.pl, oprac.ny
źródło foto: tysol.pl