Solidar Śląsko Dąbrow

Premier: Włączamy kolejny bieg w budowie nowoczesnego przemysłu

25 września w obecności premiera Mateusza Morawieckiego podpisano umowę na zaopatrzenie mieszkańców Radlina oraz kopalni Marcel w ciepło wytwarzane w nowoczesnej Elektrociepłowni Radlin. W tym dniu szef rządu uczestniczył też w oficjalnym zainaugurowaniu działalności nowej kopalni Bzie-Dębina należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 
 
Porozumienie w sprawie dostaw ciepła z EC Radlin zawarły półki JSW, JSW Koks, Polska Grupa Górnicza, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oraz miasto. W trakcie uroczystości podpisania umowy premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wykorzystanie gazu koksowniczego do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji jest doskonałym przykładem nowoczesnej i ekologicznej energetyki wykorzystującej posiadane zasoby. Zaznaczył, że gaz koksowniczy będzie dostarczał energię w systemie gospodarki obiegu zamkniętego. – Dzięki temu za parę lat możemy wyeliminować emisję z niskich kominów – powiedział szef rządu.
 
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wykorzystanie kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej w Elektrociepłowni Radlin będzie dowodem nowoczesnego myślenia o gospodarce i energetyce, które zakłada dbałość o środowisko, miejsca pracy, a jednocześnie zapewnia obywatelom dostępną i tanią energię.  Umowę dotyczącą budowy w należącej do JSW Koksowni Radlin nowoczesnego bloku kogeneracyjnego opalanego oczyszczonym gazem koksowniczym, spółki JSW Koks i Rafako podpisały 12 czerwca br. Projekt przewiduje budowę w ciągu 29 miesięcy bloku energetycznego, który będzie dysponował mocą elektryczną ok. 30 MW oraz wymiennika ciepłowniczego z mocą cieplną ok. 37 MW. 
 
Również 25 sierpnia oficjalnie zainaugurowano działalność należącej do JSW nowej kopalni węgla koksowego Bzie-Dębina. W złożach kopalni znajduje się 180 mln ton wysokiej jakości węgla koksowego, surowca niezbędnego do produkcji stali. 
 
Podczas ceremonii nadania szybowi nowej kopalni imienia „Jan Paweł” premier Mateusz Morawiecki wskazał, że węgiel koksowy znajduje się na liście surowców strategicznych Unii Europejskiej. – To ogromna duma, że tutaj w Polsce, tu na Śląsku, Bzie-Dębina to będzie kopalnia XXI wieku, bardzo potrzebna nowoczesnemu przemysłowi, nowoczesnej gospodarce. Jesteśmy w momencie historycznym, kiedy pokazujemy, że dostajemy kolejnego napędu, włączamy kolejny bieg w budowie nowoczesnego przemysłu – mówił premier Morawiecki. 
 
Bzie-Dębina będzie pierwszą nową kopalnią węgla kamiennego w Polsce od ponad 25 lat, po budowanej w latach 1979-1994 kopalni Budryk. Docelowo zakład ma zatrudniać ponad 2000 osób, a jego żywotność szacuje się na co najmniej 30 lat. 
 
Łukasz Karczmarzyk
źródło foto:KPRM/Krystian Maj
 
 

Dodaj komentarz