Solidar Śląsko Dąbrow

Prawie 100 proc. za strajkiem

Niemal wszyscy uczestnicy referendum strajkowego w Yazaki  Automotive Products Poland w Mikołowie opowiedzieli się za strajkiem. – Głosowała zdecydowana większość pracowników produkcyjnych. Wynik referendum to niemal 100-procentowe poparcie dla strajku. Na 807 oddanych głosów tylko 3 były przeciwko strajkowi. To świadczy o tym, jak bardzo załogi jest zdeterminowana, aby wywalczyć podwyżki. Po prostu z tych obecnych wypłat trudno związać koniec z końcem – mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w Yazaki Automotive Products Poland. – Frekwencja wyniosła prawie 58 proc. Ale chcę podkreślić, że w dniach, w  których odbywało się głosowanie, była dość wysoka absencja w pracy – dodaje przewodnicząca zakładowej Solidarności.

Referendum było prowadzone od 4 do 6 czerwca. 7 czerwca odbyła się kolejna runda mediacji z pracodawcą. –  Nie mogliśmy jeszcze wtedy podać pracodawcy dokładnych wyników referendum. Rozmawialiśmy jedynie o naszych postulatach. Poszliśmy na pewne ustępstwa, rezygnując z żądań wprowadzenia premii świątecznej na Wielkanoc i dodatku dla drugiej zmiany. Pozostałe postulaty, w tym najważniejszy – 500 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika, zostały utrzymane – podkreśla Grabowska.

– Pracodawca zapowiedział, że w tym tygodniu będzie rozmawiał z kierownictwem koncernu o naszych żądaniach. 14 lub 21 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie w ramach mediacji. Liczymy, że wynik referendum skłoni pracodawcę do poważnego potraktowania naszych postulatów i uda się nam dojść do porozumienia bez konieczności przeprowadzania akcji strajkowej – zaznacza przewodnicząca.

Od lutego w mikołowskim zakładzie Yazaki trwa spór zbiorowy. Związkowcy domagają się m.in. podwyżki płac zasadniczych o 500 zł brutto dla każdego pracownika,  wprowadzenia  dodatku dla pracowników z ponad 3-letnim stażem pracy w firmie w wysokości 1 proc. płacy zasadniczej za każdy przepracowany rok, wprowadzenia od 2013 roku stałych premii w wysokości 1000 zł brutto na święta Bożego Narodzenia oraz zwiększenia do pełnej wysokości odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Spółka Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie zatrudnia około 1,4 tys. pracowników. Średnie zarobki w firmie wynoszą 1,9 tys. zł brutto. Zakład, którego właścicielem jest japoński koncern Yazaki, zajmuje się produkcją samochodowych wiązek elektrycznych.

 

Dodaj komentarz